top of page

לא לחזור על הטעות באופן ניהול המלחמה בחמאס גם מול חזבאללה (#27, 22.6.24)

כבר ב-16.10.2023 פירסמנו פוסט קצר בו הסברנו שהשליטה של חמאס ברצועת עזה כל כך עמוקה שלא ניתן לחסלה רק בדרך צבאית ושללא שילוב של האלמנטים הצבאי והמדיני, ישראל תצליח להכות בזרוע הצבאית של החמאס, אבל לא לחסל את השליטה שלו ברצועה. בנוסף קראנו לנהל את המלחמה בחמאס במסגרת קואליציה איזורית-בינלאומית בהובלת ארצות הברית, בה ישראל תהיה אחראית על הצד הצבאי והקואליציה תהיה אחראית על הצדדים האזרחיים-הומניטריים. הסברנו שניהול המלחמה במסגרת קואליציה בינלאומית גם יקל על צה״ל להשיג את מטרות המלחמה וגם יאפשר מלחמה בלי אסון הומניטארי, שבנוסף להיותו נורא בפני עצמו, יוביל לאובדן תמיכת העולם בישראל, יסכן את המעורבים בהעמדה לדין על פשעי מלחמה, ויגביר את הסיכון של הצטרפות חיזבאללה למערכה. כמו שכולנו יודעים, ממשלת ישראל פעלה אחרת והתוצאות ידועות.

מדינת ישראל ניצבת עכשיו בפני החלטה דומה ביחס לחזבאללה. האיום גדול יותר – היכולת של חזבאללה לפגוע בישראל גדולה לאין שיעור מהיכולת שהיתה לחמאס, וישראל חלשה יותר, אחרי שמונה חודשי לחימה ששחקו את חיילי צה״ל (סדיר ומילואים), פגעו בכלכלה ודרדרו את מעמדה הבינלאומי של ישראל. ולכן, בעוד שאין ספק שחזבאללה מסוכן למדינת ישראל ושמדינת ישראל לא יכולה להשלים עם מצב בו כוח עוין ומחומש היטב יושב על גבולותיה ומאיים על תושביה, ברור גם שמה שהיה נכון לגבי חמאס באוקטובר 2023 נכון שבעתיים ביחס לחזבאללה ביוני 2024.

ישראל תוכל להסיר את האיום של חזבאללה רק אם תפעל במסגרת קואליציה איזורית-בינלאומית, שתפעל באמצעים דיפלומטיים, כלכליים ואם יהיה צורך גם צבאיים, כשהמטרה היא הרס התשתיות הצבאיות של חזבאללה מצד אחד וחיזוק מדינת לבנון מצד שני. השלוחות הג׳יהאדיסטיות של איראן פורחות במדינות כושלות ובמרחבים שיש בהם כאוס וחולשה שלטוניים – כך בתימן, בעיראק, בסוריה וכך גם בלבנון. פגיעה צבאית בחזבאללה לא תועיל אם לא תלווה בחיזוק תיפקודה המדינתי של לבנון, שיאפשר לה להתמודד עם הכוחות הג׳יהאדיסטים ולחבור לציר המתון. זו המשאלה של רבים מתושבי לבנון, ויש גם מי מדינות שמנסות כבר חודשים רבים לסייע בכך, בהן ארה״ב וצרפת.

לכולם ברור שמלחמה נגד חזבאללה משמעה פגיעה אנושה בלבנון, שגם כך עומדת על סף קריסה. ללא קשר לתוצאות הצבאיות של מלחמה בחזבאללה, פגיעה כזו בלבנון לא משרתת את האינטרס הישראלי. האינטרס שלנו הוא שלבנון תהיה מדינה יציבה, מתונה, משגשגת כלכלית, שתוכל למנוע חזרת כוחות ג׳יהאדיסטים למרחביה.

לכן על מדינת ישראל לפעול עכשיו לגיבוש קואליציה איזורית-בינלאומית, שתפעל במקביל לעצירת הלחימה בצפון (כולל הפעלת לחץ על חזבאללה דרך איראן), להקמת ועידה ליישוב נקודות המחלוקת בענין הגבול בין ישראל ללבנון, לחיזוק כלכלת לבנון ולייצוב המערכת הפוליטית בה. הקמת הקואליציה תסייע בשיקום מעמדה הבינלאומי של ישראל, תבטיח שישראל תקבל את אמצעי הלחימה הדרושים, למקרה שהמאמצים הדיפלומטיים יכשלו ועל ישראל יהיה לצאת למלחמה, ותאפשר לצה״ל להשלים את הערכותו.

מדינת ישראל ניצבת בפני אתגר קיומי. יציאה למלחמה מול חזבאללה, שלא במסגרת קואליציה אזורית-בינלאומית כנגד חזבאללה, איראן והציר הג׳יהאדיסטי, תגרום בוודאות לפגיעה קשה במדינת ישראל ועלולה אף לסכן את עצם קיומה. על הציבור בישראל להתעורר ולדרוש מהממשלה ומהכנסת לפעול למען האינטרס הישראלי. חיינו תלויים בכך ועדיין לא מאוחר מדי. הזמן לפעול הוא עכשיו!


להרחבה

·      קראו את הנוסח המלא של תוכנית ברית הביטחון האזורית

·      קראו את נייר העמדה שלנו על מעמד חזבאללה בלבנון

·      צפו בוובינר מומחים שקיימנו בנושא יחסי ישראל, לבנון וחזבאללה

·      האזינו לפודקאסט של תומר אביטל עם ד״ר רונית לוין-שנור על המטרה של הקמת שלטון חלופי במקום חמאס


רוצים לשמוע עוד על איך מבטיחים את ברית הבטחון האזורית? הנה רשימת האירועים שלנו בשבועיים הקרובים. מוזמנים מאוד להצטרף.


להרשמה לכל האירועים: https://wkf.ms/3XjT7hi

 

·      מוזמנים לארח חוג בית אצלכם! אנא הרשמו בלינק.


·      הצטרפו לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

 

כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי.

 

 

133 צפיות0 תגובות

Comentários


bottom of page