top of page

עמדת הפורום בנוגע לתוכנית הנשיא ביידן (2.2.2024)

ראש ממשלת ישראל מבטיח ניצחון מוחץ על אויבנו, אך התנהלותו מסכנת את ישראל בהפסד מר לחמאס ובבידוד בינלאומי שעלול להותיר את ישראל מול חזיתות רבות בלי בנות ברית. בה בעת, בבית הלבן נרקמת תכנית שיכולה להבטיח ניצחון על חמאס (כולל החזרת החטופים), ואף את בטחון ישראל בכל מרחביה בעתיד הקרוב והרחוק. סירובו המתמשך של מר נתניהו לדון באופן רציני בתכנית האמריקאיות מפתיע במיוחד לאור העובדה שהתכנית האמריקאית שואבת למעשה רבות מהנחות היסוד האסטרטגיות שנתניהו עצמו עמד עליהן במשך שנים.

 

בבסיס התוכנית האמריקאית עומד הצורך הדחוף לחזק את הציר המתון והפרו-מערבי במזרח התיכון, שכולל בין היתר את מצרים, ירדן והאמירויות, על ידי צירופה של סעודיה (מהלך שכולל גם נרמול יחסיה עם ישראל), והחלשת הציר הגי'הדיסטי של אירן ושלוחותיה, כולל חמאס. הציר הגי'הדיסטי מאיים לא רק על ישראל, אלא גם על היציבות במזרח התיכון ועל האינטרסים של ארה״ב ומדינות אחרות באזור, ולכן יש התלכדות אינטרסים חשובה שעל ישראל להיות חלק ממנה. ואכן, מהלכים לחיבור לציר המתון קודמו בהתלהבות על ידי נתניהו, החל מהסכמי אברהם פורצי הדרך וכלה בניסיון לקידום הנורמליזציה עם סעודיה עד ערב ה-7.10, והם תואמים את משנתו ארוכת השנים שעל-פיה אירן היא האיום הגדול ביותר על בטחון ישראל, ואת נחישותו לחתור לשלום עם המדינות הערביות הידידותיות.

 

האסון של 7.10 פתח את הפתח להשיג את כל אלו כחלק ממהלך אסטרטגי כולל - החלשת הציר האירני, חיזוק הציר המתון והפיכת ישראל לחלק אינטגרטיבי בתוכו - ואף למעלה מזה: מדינות ערביות ומוסלמיות רבות מוכנות כיום לנרמל את יחסיהן עם ישראל; ארה״ב הגבירה את מעורבותה הצבאית מול השלוחות האירניות באזור (החות׳ים בתימן, מיליציות פרו-אירניות בעירק); המלחמה של ישראל בחמאס אפשרה לישראל לפגוע קשות ביכולותיו הצבאיות והאזרחיות; ויש הכרה רחבה בכך שהרשות הפלסטינית צריכה לעבור רפורמות נרחבות ויסודיות לפני שתוכל להיות פרטנרית להסכמים, ושגם אונר״א תצטרך לעבור רפורמות אם תרצה לחזור ולמלא תפקיד ברצועת עזה. 

 

אם מישהו היה מספר לישראלים לפני ה-7.10 שהעולם יציע להם נורמליזציה עם סעודיה ועם מדינות מוסלמיות נוספות, שיתוף פעולה בינלאומי נרחב במלחמה באירן ושלוחותיה, סיוע מדיני בהתמודדות ישראל עם חזבאללה, ותמיכה וסיוע ברפורמות נרחבות ברשות הפלסטינית ובאונר״א שמטרתן מלחמה בשחיתות, דה-רדיקליזציה של מערכת החינוך הפלסטינית והצמחת שלטון פלסטיני יציב ומתון - הם היו חושבים אותו, בצדק, להוזה. אם מישהו היה מספר להם שכל זה קרה ושנתניהו מחבל באפשרות שכל אלו יתממשו, הם לא היו מאמינים. זהו חזונו של נתניהו שיכול להתגשם כעת, בהזדמנות היסטורית שמי יודע האם ומתי תשוב.

 

הצטרפות נלהבת למהלכים שמובילים עכשו האמריקאים תוביל להרבה יותר מניצחון צבאי על חמאס, היא תוביל לניצחון על הרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל. היא תאפשר תיקוף מדיני וצבאי של קיומה וזכות קיומה של מדינת ישראל, ותבטיח את בטחונה ושגשוגה של מדינת ישראל לשנים רבות קדימה. מנגד, המשך גרירת הרגליים, ובוודאי המשך הניסיונות האקטיביים של חלק מחברי הקואליציה לפגוע במהלך האמריקאי, יובילו לתוצאה ההפוכה – איבוד התמיכה הבינלאומית במלחמה בחמאס, החלשת הציר המתון, התחזקות הציר האירני (בין היתר בעקבות התקרבות בין סעודיה לאירן), רדיקליזציה של הפלסטינים, והשארות של ישראל להתמודד לבדה עם שיקום רצועת עזה ועם כוחות עוינים בכל גבולותיה.

 

פורום היום שאחרי המלחמה קורא לממשלת ישראל להצטרף במלוא המרץ למאמצי הנשיא ביידן, ולציבור הישראלי לדרוש בתוקף מהממשלה לא להחמיץ את ההזדמנות ההיסטורית להבטחת קיומה של מדינת ישראל וביטחונה בכל מרחביה.

 


עמדת הפורום בנוגע למתווה ביידן
.pdf
הורידו את PDF • 123KB

118 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page