top of page

עדכון שבועי #12 (17.2.2024)

שלום, 

בניוזלטר זה של פורום היום שאחרי המלחמה, קבוצה של מומחים, חוקרים וחוקרות, של המזרח התיכון, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, משפטים ועוד, תמצאו את המסר העיקרי שלנו, מידע על האירועים שלנו, והמלצות לקריאה ולהאזנה. 

 נשמח לשמוע מכם! thedayafterforum@gmail.com


העדכון כקובץ.

ניוזלטר 12 17.2.24
.pdf
הורידו את PDF • 4.23MB

1.   המסר העיקרי בסיכום השבוע התשעה עשר למלחמה

 

לדברי ראש הממשלה נתניהו, על היום שאחרי המלחמה יש לדבר עם סיום הכרעת חמאס. זו טעות. את היום שאחרי יכתיבו צעדיה של ישראל היום וכוונותיה של ישראל ביום שאחרי המלחמה ישפיעו גם על צעדיה כעת.

לפני כל צעד צבאי משמעותי נוסף בעזה, על ממשלת ישראל  להצהיר בצורה ברורה שמדינת ישראל במלחמה עם חמאס ולא עם הפלסטינים, שהמלחמה תסתיים ברגע שהחטופים יוחזרו וחמאס יכנע, ושישראל מעונינת להעביר את השליטה ברצועת עזה לידי מסגרת שלטון זמנית שתנהל את שיקום הרצועה, תפעל לדה-רדיקליזציה של העזתים, כולל של מערכת החינוך, ותסייע לפלסטינים להקים גופי שלטון יציבים, שוחרי שלום ונקיים משחיתות, שיוכלו בסופו של דבר לקבל את השליטה ברצועה. 

הצהרה ברורה כזו של ממשלת ישראל תאפשר לה לעבור לניהול המלחמה במסגרת קואליצית מדינות מערביות ומזרח-תיכוניות מתונות ותסייע באופן משמעותי בהשגת מטרות המלחמה – החזרת החטופים ומיטוט שלטון חמאס. לצורך הבטחה שחמאס לא יחזור לשלוט ברצועת עזה יש להכניס, כבר כעת, מסגרת שלטונית זמנית לאזורים שצה״ל כבר הגשים בהם את מטרותיו הצבאיות. מסגרת שלטונית זו תדרש לנהל באזורים שתחת ידיה את חלוקת הסיוע ההומניטרי, להקים בתי חולים שדה, לנהל את חיי התושבים שפונו ושיתחילו לחזור ולהתחיל במאמצי השיקום. אין וואקום – אם מסגרת שלטונית שמקובלת על ישראל לא תעשה זאת, חמאס יעשה זאת. וזה אכן כבר קורה – חמאס חוזר לאיזורים שצה״ל פינה והדבר דורש מצה״ל לחזור ולפעול באזורים אלו. המחיר, הן לצה"ל והן לתושבי הדרום ולתקציב המדינה, ברור לכולנו. 

במקביל לכל אלו, הצהרת ישראל כאמור ומעבר לניהול המלחמה במסגרת הקואליציה תאפשר להתחיל ברפורמות ברשות הפלסטינית ובחידוש מאמצי הנורמליזציה בין ישראל לסעודיה ולמדינות ערביות ומוסלמיות נוספות. היא גם  תגביר  את הלחצים על חזבאללה למימוש החלטה 1701 בלבנון, תקטין את הסכנה להתלקחות מלחמה בלבנון ותקרב את היום שבו תושבי הצפון יוכלו לשוב לבתיהם. כפי שאמר גם שר החוץ האמריקאי היום, יש לישראל כעת הזדמנות נדירה להשתלב במזרח התיכון ולכונן נורמליזציה עם מדינות שכנות. 

 

האם חמאס יסכים להכנע? אולי כן ואולי לא. אבל להצהרה כזו של ממשלת ישראל יהיו תוצאות חיוביות רבות שלא תלויות בתגובת חמאס (וטוב שכך):

·      ברצועת עזה:

-       חזרת עזתים, שעזבו בהוראת צה״ל את בתיהם, אל האזורים שפינו, תקל מאד על פעולה צבאית ברפיח (שסביר שתצא אל הפועל אם חמאס לא יכנע).

-       ניהול הסיוע ההומניטרי על ידי מסגרת שלטונית זמנית יבטיח שהסיוע יגיע לידי מי שזקוקים לו, יאפשר הגדלת הסיוע ההומניטרי וימנע שימוש של חמאס בסיוע זה כדי להמשיך ולשלוט באוכלוסיה.

-       תחילת פעולות שיקום באזורים שצה״ל סיים לפעול בהם תקל גם היא על המשבר ההומניטרי ברצועת עזה. 

-       כל אלו יהוו עדויות בשטח לכך שגם חמאס וגם ישראל לא ישלטו ברצועת עזה בתום המלחמה. שני אלו דרושים כדי שההתנגדות לחמאס בקרב העזתים תגבר. התנגדות כזו יכולה לבוא לידי ביטוי בין היתר במלחמות פנימיות נגד חמאס, בהסגרה של לוחמי ומפקדי חמאס לידי ישראל, ובהעברת מידע לישראל על מיקום החטופים.

·      הפלסטינים באיו"ש:

-       תבוסת חמאס, תהליך שיקום הרצועה, כולל דה-רדיקליזציה, והבטחת אופק מדיני, יקטינו את התמיכה בחמאס, שעלתה בגדה המערבית בעקבות טבח 7.10.

-       יחלו רפורמות ברשות הפלסטינית שכוללות הכשרת מנגנוני שלטון נקיים משחיתות ודה-דריקליזציה. במסגרת זו יוכלו מדינות הקואליציה לדרוש שרק מפלגות וארגונים שמכירים בזכות הקיום של מדינת ישראל ושוויתרו על התנגדות אלימה יוכלו להשתתף במנגנונים השלטוניים הרלבנטיים, באיו"ש וברצועת עזה. 

·      במישור הבינלאומי:

-       קידום תהליך הנורמליזציה עם סעודיה ועם מדינות ערביות ומוסלמיות נוספות.

-       הגדלת הלחצים על חזבאללה לסגת מקו הגבול עם ישראל.

-       הקטנת הלחצים הבינלאומיים על ישראל לסיים את המלחמה לפני שהושגו יעדיה בעקבות הקלת המשבר ההומניטרי, הצגת תנאים ברורים לסיום הלחימה והצהרה על תכנית ישראל ליום שאחרי.

-       תמיכה בינלאומית בעמדה הישראלית שחמאס הוא מכשול לשלום וליציבות במזרח התיכון.

-       הקטנת החשיפה לצעדים נוספים מצד מוסדות משפטיים בינלאומיים והקטנת הסיכון לסנקציות נוספות מצד מדינות מערביות ואחרות.

 

אנו חוזרים וקוראים לממשלת ישראל לנצל את המצב הגיאו-פוליטי הייחודי שנוצר בעקבות 7.10 כדי להבטיח את מעמדה של ישראל כמדינה לגיטימית בעולם ובמזרח התיכון, שזכות הקיום שלה אינה מוטלת בספק. זאת, על-ידי הצטרפות לציר המדינות המתון, ולמאבקו בציר הג'יהדיסטי. מהלך כזה גם יבטיח את בטחונה של מדינת ישראל בכל מרחביה וגם יבטיח נצחון מוחץ על חמאס, לא רק צבאי אלא גם רעיוני – קבורתו הסופית של הרעיון שניתן להכחיד את מדינת ישראל.


2. אירועי הפורום

 

בארבעת החודשים שחלפו מאז הקמתו, קיים הפורום 15 מפגשים פומביים של שיחות עם מומחים מובילים מהארץ ומהעולם. כל האירועים זמינים בערוץ היוטיוב שלנו: פרטים על האירוע הבא שלנו יפורסמו בקרוב. הירשמו כאן לקבלת הניוזלטר.


3.   המלצות קריאה והאזנה


·      קראו את פרופ׳ אורן ברק, חבר הפורום, בנושא ״מדינה בורחת מעכשיו״.

·      קראו את ד״ר יובל בנזימן, חבר הפורום, בנושא ״זו הטעות המרכזית של ישראל במשא ומתן מול חמאס״.

·      קראו את פרופ׳ אריה קצוביץ, חבר הפורום, בנושא ועידת שלום בינלאומית בסיום המלחמה.

·      קראו את פרופ׳ אלי פודה, חבר הפורום, בנושא ״פעולה צבאית ישראלית ברפיח עלולה לסכן את היחסים עם מצרים״.

 

להתראות בשבוע הבא!

 

 

 

165 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page