top of page

עדכון שבועי #14 (1.3.2024)

שלום, 

בניוזלטר זה של פורום היום שאחרי המלחמה, קבוצה של מומחים, חוקרים וחוקרות, של המזרח התיכון, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, משפטים ועוד, תמצאו את המסר העיקרי שלנו, מידע על האירועים שלנו, והמלצות לקריאה ולהאזנה. 

נשמח לשמוע מכם! thedayafterforum@gmail.com


1.   המסר העיקרי בסיכום השבוע העשרים ואחד למלחמה

 

קרוב לחמישה חודשי לחימה, ותמונת הניצחון הולכת ומתרחקת. במקום לנצל את ההזדמנות ההיסטורית שנוצרה בעקבות מתקפת חמאס הרצחנית, למען נצחון צבאי, מדיני, ומעל לכל רעיוני, על חמאס – גניזה סופית של הרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל, ממשלת ישראל במעשיה ובמחדליה מקרבת את תמונת הנצחון של חמאס ואירן – מקומה של אירן במזרח התיכון מתחזק בעוד מעמדה של ישראל במזרח התיכון ובעולם המערבי נפגע.

 

השבוע קבלנו הצצה מדאיגה לבוץ העזתי שבו הולכת ושוקעת ישראל בגלל הימנעותה של הממשלה מלפעול ליצירת קואליציה אזורית-מערבית. במקום להעביר את השליטה האזרחית בכל מקום בו צה״ל סיים את הפעולה הצבאית לכוח רב-מדינתי שינהל את החיים האזרחיים עד להקמת שלטון פלסטיני מתון, צה״ל נאלץ לחזור לאזורים אותם כבר פינה כדי למנוע מחמאס ומארגוני פשיעה מקומיים לנצל את הכאוס ולהשתלט. רק בשבוע האחרון נהרגו ונפגעו חיילי צה"ל בצפון הרצועה ועשרות פלסטינים נהרגו בעת אספקת סיוע הומניטרי לצפון הרצועה בשטח שנמצא בשליטה של צה״ל. צה״ל עושה כמיטב יכולתו למלא את משימותיו, אך כשלון הממשלה לבצע את החלק שעליו היא אחראית – החלק המדיני, לא יאפשר ללחימה הקשה שגובה קורבנות רבים, להשיג את מטרותיה.

 

המשך הלחימה שלא במסגרת קואליציה אזורית-מערבית מונע לא רק את יכולת צה״ל להשיג את מטרות הלחימה אלא גם מוביל לבידוד ולנידוי בינלאומיים של ישראל ופוגע במעמדה המדיני, הבטחוני והכלכלי. וכל זאת, שעה שעשרות חטופים עודם נמקים במנהרות ברצועה, ועשרות אלפי ישראלים מהנגב ומהגליל מפונים מבתיהם, תוך שהלחימה עם חזבאללה נמשכת. בניגוד לטענת ראש הממשלה, המשך המלחמה באופן הזה לא יבטיח לנו נצחון, אלא תבוסה. אבל עדיין לא מאוחר לנצל את ההזדמנות ההיסטורית לחבור לציר המתון של מדינות ערב, בהובלת ארה"ב ובתמיכת מדינות אירופאיות ולקרוא לחמאס להכנע ולהחזיר את החטופים. פעולות אלו יקדמו כניסה של כוח רב-מדינתי לשטחים שצה"ל יפנה ברצועת עזה, ויעניקו לגיטימציה להמשך הלחימה עד לכניעת או חיסול מנהיגי חמאס ושחרור כל החטופים. יתר על כן, חבירה לקואליציה אזורית-מערבית תקדם את נסיגת חיזבאללה אל מעבר לליטני, ותבטיח נורמליזציה עם מדינות ערב המתונות ואיתה מות הפנטזיה על השמדת מדינת ישראל. זו תמונת הנצחון היחידה של ישראל.

 

בוובינר שקיים הפורום אמש על יחסי סעודיה, ישראל והפלסטינים, עם מיטב המומחים, דנו במוטיבציה של סעודיה להמשיך בתהליך הנורמליזציה עם ישראל, בעיקר כדי להדק את קשריה עם ארה"ב, ובסכנה שאם תהליך הנורמליזציה לא יתחדש, סעודיה תחבור לסין ותתקרב לאירן. הבחירות המתקרבות בארה"ב יקשו על המשך המעורבות של ארה"ב באזור, וגם בקרב אירופה ומדינות ערב המתונות נחלשת הנכונות לתמוך בישראל בגיבוש הסדר שימנע את שקיעתה בבוץ העזתי.

 

הזמן של החטופים והחטופות הולך ואוזל, חיילי צה"ל נדרשים לקורבנות אדירים בגוף ובנפש, שונאי ישראל מנצלים את המצב כדי להחמיר את מצבה של ישראל בעולם וכלכלת ישראל בסכנה. ממשלת ישראל חייבת להצהיר בצורה ברורה שמדינת ישראל במלחמה עם חמאס ולא עם הפלסטינים, שהמלחמה תסתיים ברגע שהחטופים יוחזרו וחמאס יכנע, ושישראל מעונינת להעביר את השליטה ברצועת עזה לידי מסגרת שלטון זמנית, תוך סימון ברור של שאיפת ישראל לכינון ברית איזורית ולגיבוש הסדר עתידי עם הפלסטינים. הצהרה ברורה כזו של ממשלת ישראל תאפשר לה לחבור מייד לקואליציה של המדינות המערביות והמזרח-תיכוניות המתונות, ותבטיח את ביטחונה בכל מרחביה לשנים רבות.

 

ראש הממשלה נתניהו – זהו אכן רגע בן-גוריוני. בידך ההזדמנות לסיים את הסכסוך בין עשרות השנים בין ישראל למדינות ערב, להחליש את אירן, אותה זיהית לפני שנים רבות כאיום הקיומי האמיתי על מדינת ישראל, ולהחזיר את ישראל למסלול של שגשוג. החמצת ההזדמנות הזו לא תחזיר את ישראל למקום בו הייתה ב-6.10.2023, אלא תביא אותה אל פי התהום – אירן והציר הג׳יהאדיסטי חזקים מתמיד, היחסים עם מדינות ערב מעורערים, וישראל מצורעת בעיני מדינות העולם המערבי. בידך הדבר!


2. אירועי הפורום


עקבו אחרינו למידע על אירועי הפורום הבאים.

צפו באירוע האחרון שקיימנו בנושא יחסי סעודיה, ישראל והפלסטינים. 


3.   המלצות קריאה והאזנה


·      צפו בוובינר שהתקיים באוניברסיטה העברית בנושא מעורבות בינלאומית לאחר המלחמה בעזה.

·      קראו את פרופ׳ יולי תמיר, חברת הפורום, על הדה-רדיקליזציה הנחוצה בחינוך.

·      קראו את פרופ׳ אלי פודה, חבר הפורום, על השיח הישראלי בנושא המדינה הפלסטינית.

·      האזינו לפרופ׳ אריה קצוביץ, חבר הפורום, בנושא המשבר בין ישראל לברזיל.להתראות בשבוע הבא!


להורדת העדכון כקובץ:
ניוזלטר 14 1.3.24
.pdf
הורידו את PDF • 128KB

 

 

 

344 צפיות0 תגובות

Kommentare


bottom of page