top of page

המסר העיקרי - ברית ביטחון אזורית (עדכון שבועי #16, 23.3.2024)

1.  המסר העיקרי - ברית ביטחון אזורית


טבח ה-7.10 פתח בפני מדינת ישראל הזדמנות היסטורית להבטיח את בטחונה בכל מרחביה ולבסס את מעמדה בעולם ובמזרח התיכון כמדינה לגיטימית שזכות הקיום שלה אינה מוטלת בספק. לממשלת ישראל עדיין פתוחה האפשרות לנצל את האינטרסים של ארה״ב, סעודיה ומדינות ערביות נוספות לטובת האינטרס העליון של מדינת ישראל – חיים בבטחון בכל מרחביה – על ידי ניהול המלחמה בחמאס בתמיכת קואליציה אזורית ובהמשך הקמת ברית בטחון אזורית, פעולה שיתרונותיה רבים מספור. חשיבות פעולה כזו רק הולכת ומתבהרת לנוכח התוצאות העגומות של סירוב ממשלת ישראל לפעול באופן זה עד עתה:

 • ברצועת עזה אנשי חמאס חוזרים לאזורים שצה״ל סיים לפעול בהם; בהיעדר שלטון אזרחי, חלק ניכר מהסיוע ההומניטרי מגיע לאנשי חמאס או לכנופיות מקומיות וגורם להתחזקותם. סקר מהשבוע שעבר מצביע על התחזקות התמיכה בחמאס ברצועה ועל עליה בשיעור העזתים הסוברים שחמאס ישאר בשלטון גם בתום המלחמה.

 • במישור הבינלאומי, מפגני התמיכה הרחבים במדינת ישראל בימים שאחרי 7.10, מצד מנהיגים מכל העולם ומצד ציבורים רחבים במדינות המערביות, התחלפו בביקורת קשה על ישראל מצד מנהיגים רבים ובערעור על עצם זכותה להתקיים בקרב ציבורים רבים. ברגע האחרון נמנעה נכון לעכשיו החלטת מועצת הבטחון בקריאה להפסקת אש; הממשל האמריקאי מצוי בקרע גלוי עם ממשלת ישראל ועיכובים במשלוח הסיוע הצבאי מרמזים שהממשל שוקל לעבור ממילים למעשים; כמה מדינות מערביות כבר סימנו שבכוונתם לשקול את שיתוף הפעולה שלהם בהספקת סיוע צבאי לישראל;  וישראל לא משתתפת בתהליכים קריטיים לבטחונה – נציגי שש מדינות ערביות נפגשו עם מזכיר המדינה בלינקן כדי לדון ביוזמת שלום, מתגברים הקולות להכרה של האו״ם במדינה פלסטינית גם ללא הסכמת מדינת ישראל, וכפי שהסברנו כאן, עולה החשש שבתהליך ההתקרבות בין ארה״ב לסעודיה ישראל תשאר בחוץ.

אם ממשלת ישראל לא תשנה במהירות את האופן בו היא מנהלת את המלחמה, תנועת המטוטלת לכיוון נצחון של חמאס ואיראן רק תגבר: ישראל תשאר לבדה במערכה מול איראן ושלוחותיה הג׳יהאדיסטיות, הציר הג׳יהאדיסטי יתחזק בעקבות התקרבות בין סעודיה לאיראן, והפנטזיה על השמדת מדינת ישראל תהיה חזקה מתמיד. אך ממשלת ישראל עדין יכולה להפוך את כיוון המטוטלת ולהגיע לנצחון של ישראל: החזרת החטופים, חזרת התושבים לנגב המערבי ולגליל העליון, מדינת ישראל חברה רצויה במזרח התיכון ובעולם המערבי, שזכות הקיום שלה אינה מוטלת בספק, והיא מרכיב חשוב בברית ביטחון אזורית שמתנגדת לאיראן ושלוחותיה הג׳יהאדיסטיות ופועלת לשיקום ולדה-רדיקליזציה של רצועת עזה ואיו״ש, הציר האיראני-ג׳יהאדיסטי מוחלש והרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל נקבר סופית.

 

אז מה זו ברית ביטחון אזורית? 

ברית בטחון איזורית היא מערכת הסכמים רב-מדינתית בין מדינות האזור, כשארצות הברית (ויתכן שגם מדינות אירופיות) מגבה אותה בהתחייבויות מצידה. בהסכמים אלה מנרמלות המדינות את יחסיהן זו עם זו ומתחייבות לגבות את האינטרסים הבטחוניים של המדינות השותפות. ברית בטחון אזורית מאפשרת למרחב גיאוגרפי רחב להיות מוגן באמצעים הדדיים, תוך הבטחת ניצול היתרונות היחסיים של המדינות השונות.

אפשר לעשות את זה היום בשיתוף כל מדינות המזרח התיכון המתונות – ובהן ערב הסעודית, מצרים, ירדן, מרוקו, איחוד האמירויות, בחריין ועומאן. ברית ביטחון אזורית היא האינטרס הישראלי והיא הכרחית להבטחת ביטחון ישראל בכל מרחביה.

 • צפו בד״ר רונית לוין-שנור מסבירה על ברית הביטחון האזורית.

 

למה מדינת ישראל צריכה ברית ביטחון אזורית?

חמאס הוא לא האויב היחיד של ישראל. ישראל במאבק רב זירתי. במקביל ללחימה ברצועת עזה, היא מתמודדת עם אתגרים ואיומים מזירות רבות נוספות, כולל הג׳יהאד האיסלאמי, חזבאללה, החות׳ים ומיליציות נוספות – או, במילים אחרות, הציר הג׳יהאדיסטי, שנתמך ומונהג על ידי איראן. מדינת ישראל לא יכולה להכריע לבדה את הציר האיראני-ג׳יהאדיסטי, אבל למזלנו הרב היא גם לא צריכה לעשות זאת – ציר זה מאיים גם על סעודיה ועל מדינות רבות נוספות במזרח התיכון המשתייכות לציר המתון, וכן על האינטרסים של ארה״ב ומדינות מערביות נוספות. בטחון ישראל בכל מרחביה ולאורך זמן יושג רק אם ישראל תשכיל לנצל את האינטרסים של המדינות השונות (ובראשן ארה״ב וסעודיה) כדי להיות חלק מברית ביטחון אזורית של מדינות הציר המתון, שפועלת יחד ובעוצמה כנגד אירן ושלוחותיה הג׳יהאדיסטיות באשר הן. מעבר להיבטים הבטחוניים והכלכליים של ברית כזו, הקמת ברית ביטחון אזורית משמעה חיסול הרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל – זהו הנצחון המוחלט על חמאס.

 

מה הקשר בין ברית הביטחון האזורית לזירה הפלסטינית?

ברגע שמבינים שהמלחמה בין ישראל לחמאס היא ביטוי אחד למאבק בין הציר המתון לציר האיראני-ג׳יהאדיסטי, ברור שהשאלה הקריטית לבטחון מדינת ישראל היא האם בתום המערכה הפלסטינים יהיו חלק מהציר המתון או חלק מהציר הג׳יהאדיסטי. במסגרת האינטרס הישראלי להחלשת הציר הג׳יהאדיסטי ולחיזוק הציר המתון על ישראל לדאוג לחיבור הפלסטינים לציר המתון, ואת זה היא יכולה לעשות בשני אופנים – בהשפעה על אופי מנגנוני השלטון הפלסטינים ובהשפעה על הציבור הפלסטיני.

 • מנגנוני השלטון: על ממשלת ישראל להוביל את הדיונים על גורל הפלסטינים כדי לוודא שהשלטון ברצועת עזה ובאיו״ש יהיה חלק מהציר המתון. זה כולל בין היתר דרישה שהשלטון יועבר לפלסטינים רק כשיוכח שהם יכולים להקים ממשל יציב, אחראי וחותר לשלום; שחמאס וכל מי שמחזיק באידאולוגיה של השמדת מדינת ישראל לא יוכל להכלל במנגנוני השלטון הפלסטינים; שמערכת החינוך הפלסטינית תעבור דה-רדיקליזציה; וששטחים בשליטת הפלסטינים יהיו מפורזים.

 • הציבור הפלסטיני: על ממשלת ישראל ללוות את המכה האנושה שהפלסטינים ברצועת עזה ספגו מידי צה״ל , בהבטחת אופק מדיני של עצמאות, בטחון ושגשוג. רק כך אפשר יהיה לקטוף את הפירות של ההישג הצבאי, ולהבטיח שהוא יוביל לבטחון ישראל. ההיסטוריה מלמדת שמכה צבאית אנושה מועילה רק אם היא מלווה באופק מדיני של עצמאות, בטחון ושגשוג. זהו אחד ההבדלים החשובים שגרמו לכך שגרמניה הפכה, לאחר תבוסתה במלחמת העולם השניה, לאחת המדינות הבטוחות, העשירות והיציבות בעולם, בעוד שאחרי תבוסתה במלחמת העולם הראשונה, היא הפכה לגרמניה הנאצית וגררה את העולם כולו למלחמת העולם השניה. באופן דומה, ההבטחה של בעלות הברית ליפן בתום מלחמת העולם השניה שאין להן ענין להשתלט עליה ושמובטח לה עתיד של עצמאות, בטחון ושגשוג, וזאת בכפוף לרפורמות מקיפות, גרמה לכך שיפן, אחת המדינות האכזריות והמסוכנות בעשורים לפני מלחמת העולם השניה, הפכה למדינה שוחרת שלום, עשירה ויציבה לאחריה.

ללא פעולות בשני המישורים הללו, ועל אף הישגי צה״ל בשטח, התוצאה תהיה כישלון ישראלי. חמאס יוסיף למצוא דרכים לבצע מעשי טרור וימצב את עצמו כמייצג האמיתי של הפלסטינים, הציר המתון ייחלש, יחסי ישראל עם מצרים וירדן יפגעו, ולא תהיה נורמליזציה עם סעודיה ומדינות ערביות נוספות. ההיפך, תהיה התקרבות בין סעודיה לאירן וישראל תישאר מבודדת מול הציר הג'האדיסטי כולו. 

 

המלחמה חייבת להסתיים בהכרעה. הכרעת רעיון השמדת מדינת ישראל שמנחה את תודעת הג׳יהאד. יש רק דרך אחת לעשות זאת – ברית בטחון אזורית של המתונים, במזרח התיכון ובקרב הפלסטינים, שיעמדו כאגרוף תקיף כנגד הקיצוניים. ברית ביטחון אזורית היא המפתח לבטחון מדינת ישראל לדורות בכל מרחביה.

 

לשאלות ותשובות על ברית הביטחון האזורית ראו כאן.

 

כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי. 


אז מה אני יכול/ה לעשות?


 • הפכו לשגרירי/ות ברית הבטחון האיזורית. מפגש הדרכה למעוניינים להפוך לשגרירים/ות יתקיים ביום חמישי 28.3.2024 בשעה 20:30. הרשמה כאן.

 • דברו על ברית הבטחון האיזורית – בכל מקום, בכל זמן, עם כל אחד ואחת.

 • המסר העיקרי של תוכנית הברית: האינטרס הבטחוני של ישראל הוא הצטרפות לקואליציה איזורית-בינלאומית מתונה, וייצוב הציר המתון במזרח התיכון נגד הציר האיראני באמצעות ברית בטחון איזורית. זו הדרך היחידה שתבטיח את בטחון ישראל בכל מרחביה לדורות הבאים

 • ספרו לאנשים ששני שליש מהציבור חושב שנורמליזציה עם סעודיה ומדינות ערביות נוספות והקמת ברית בטחון איזורית היא התוכנית שתתרום במידה הרבה ביותר לבטחון ישראל.

 • העלו פוסטים וסטוריז בנושא ברשתות שלכם.

 • צרפו אנשים לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

 • הזמינו אותנו להרצאה – ארגנו אצלכם חוג בית ונגיע (בזום). זה הלינק לטופס.

 • הציעו לנו רעיונות נוספים משלכם. נשמח לשמוע! thedayafterforum@gmail.com  

 

ספרו לנו כאן מה עשיתם למען קידום הברית האזורית!


להורדת העדכון כקובץ:ניוזלטר 16 23.3.24
.pdf
הורידו את PDF • 158KB 

 

 

236 צפיות0 תגובות

Σχόλια


bottom of page