top of page

עדכון שבועי #13 (24.2.2024)

שלום, 

בניוזלטר זה של פורום היום שאחרי המלחמה, קבוצה של מומחים, חוקרים וחוקרות, של המזרח התיכון, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, משפטים ועוד, תמצאו את המסר העיקרי שלנו, מידע על האירועים שלנו, והמלצות לקריאה ולהאזנה. 

נשמח לשמוע מכם! thedayafterforum@gmail.com


1.   המסר העיקרי בסיכום השבוע העשרים למלחמה

 

כבר ארבעה חודשים אנחנו קוראים לממשלת ישראל לנצל את המצב הגיאו-פוליטי הייחודי שנוצר בעקבות 7.10 כדי להבטיח את מעמדה של ישראל כמדינה לגיטימית בעולם ובמזרח התיכון, שזכות הקיום שלה אינה מוטלת בספק. זאת, על-ידי הצטרפות לציר המדינות המתונות (שכולל, בין היתר את סעודיה), ולמאבקו בציר האירני-ג'יהדיסטי. מהלך כזה יבטיח גם את בטחונה של מדינת ישראל בכל מרחביה וגם נצחון מוחץ על חמאס, לא רק צבאי אלא גם רעיוני – קבורתו הסופית של הרעיון שניתן להכחיד את מדינת ישראל. הצעד הראשון בחבירה לציר המתון הוא גיבוש ופרסום תוכנית ליום שאחרי המלחמה, דבר שהממשלה נמנעה עד כה מלעשות.

אמש פורסם לראשונה מסמך שנטען כי הוצג על ידי ראש הממשלה נתניהו בישיבת הקבינט הבטחוני-מדיני כ״עקרונות״ ל"יום שאחרי חמאס". המסמך מונה מספר רכיבים החיוניים לבטחון ישראל כעקרונות המקובלים על כותב המסמך ומנחים אותו, אשר הגשמתם, כפי שגם עולה בין השורות, תלויה באופן הדוק והכרחי בחבירה לציר המדינות המתונות, כפי שכבר הסברנו בעבר. מסמך העקרונות הזה מציב, בין היתר, את המטרות הבאות:

בטווח הקצר:

·      השמדת היכולות הצבאיות והתשתיות השלטוניות של החאמס והג'יהאד האיסלמי;

·      השבת החטופים;

·      מניעת איום על ישראל מעזה לאורך זמן.

בטווח הבינוני:

·      שמירה על חופש הפעולה הצבאי של ישראל בעזה המפורזת;

·      ניהול אזרחי ושמירת הסדר הציבורי על-ידי גורמים מקומיים;

·      קידום תוכניות לדה-רדיקליזציה ברצועה, תוך הסתמכות על מדינות ערביות מתונות;

·      שיקום הרצועה, במימון ובהובלת מדינות המקובלות על ישראל.

בטווח הארוך:

·      הסדר עתידי לשלום שיגובש במו"מ ישיר עם הפלסטינים.


בנוסף למה שמופיע במסמך, חבירה של מדינת ישראל לציר המדינות המזרח-תיכוניות והמערביות המתונות תסייע לישראל גם בחזיתות העימות הנוספות (חיזבאללה בלבנון, החות׳ים בתימן ובים האדום, ומילציות ג׳יהאדיסטיות נוספות) ובלעדיה לא יתכן נצחון על הרעיון שבבסיס חמאס – השאיפה להשמיד את מדינת ישראל.

אבל כל אלו לא יושגו אם ממשלת ישראל תוסיף להגרר אחר הימין הקיצוני. לחבירה לציר המתון נדרשת ממשלה שקולה, שפועלת באופן מתואם כדי להשיג את המטרה החשובה ביותר מאז 1948 – הבטחת קיומה הבטוח של מדינת ישראל במזרח התיכון. נדרשת ממשלה שלא פועלת על פי כל גחמה של בן גביר וסמוטריץ, דוגמת חימום גזרת הר הבית, מניעת הספקת הסיוע ההומניטרי המוסכם לרצועה, או הכרזות על בנייה נוספת באיו״ש – כפי שקרה רק השבוע. 

כדי שהעקרונות שפורטו ב״מסמך נתניהו״ יתממשו, וכהמשך לפרסום המסמך השבוע, על ממשלת ישראל להצהיר בצורה ברורה שמדינת ישראל במלחמה עם חמאס ולא עם הפלסטינים, שהמלחמה תסתיים ברגע שהחטופים יוחזרו וחמאס יכנע, ושישראל מעונינת להעביר את השליטה ברצועת עזה לידי מסגרת שלטון זמנית, תוך סימון ברור של שאיפת ישראל לכינון ברית איזורית ולגיבוש הסדר עתידי עם הפלסטינים. הצהרה ברורה כזו של ממשלת ישראל תאפשר לה לחבור מייד לקואליציה של המדינות המערביות והמזרח-תיכוניות המתונות, ותבטיח את ביטחונה בכל מרחביה לשנים הבאות.

אנו קוראים לראש הממשלה: זו ההזדמנות לה חיכית! מדינות רבות בעולם הערבי והמוסלמי מחכות לצעדייך הבאים, ובכנסת יש רוב מוצק של חברים לתמיכה בדרך זו. בידך הדבר.


2. אירועי הפורום


הנכם מוזמנים להירשם לאירוע הקרוב של הפורום, שיתקיים ביום חמישי, 29.2.2024:

 3.   המלצות קריאה והאזנה


 ·      צפו  בד״ר רונית לוין-שנור, חברת הפורום, בסרטון על למה חשוב לדבר עכשיו על היום שאחרי ועל הברית האיזורית:·      קראו את ניתוח מכון מתווים ״מבט אזורי-מדינה על המערכה בעזה – ארבעה חודשים למלחמה״

·      קראו את פרופ׳ אריה קצוביץ, חבר הפורום, בנושא ההכרח בשחרור החטופים.

 

להתראות בשבוע הבא!


להורדת העדכון כקובץ:


ניוזלטר 13 24.2.24
.pdf
הורידו את PDF • 422KB

 

 

 

261 צפיות0 תגובות

Komentáře


bottom of page