top of page

עסקה הכוללת ברית בטחון אזורית תקדם את שחרור החטופים (עדכון #17, 5.4.24)


כבר חצי שנה שהחטופים נמקים בשבי חמאס וממשלת ישראל כושלת בגיבוש מהלך שיבטיח את החזרתם. כל יום שעובר בלי גיבוש מהלך כזה, מקטין את הסיכוי לראות את החטופים והחטופות שבים הביתה בחיים. במקום שילך ויגבר הלחץ הבינלאומי על חמאס להסכים לעסקה שתוביל לשחרור החטופים (כגון, באמצעות הטלת סנקציות על מנהיגי חמאס שחיים מחוץ לרצועת עזה ותפיסת כספי חמאס ברחבי העולם), הולכת וגוברת הדרישה דווקא מישראל, להפסיק את הפעילות הצבאית נגד חמאס. דרישה זו, שמאלצת בפועל את ישראל לרסן את פעילות צה"ל בעזה, לא מלווה בלחץ בינלאומי מקביל על חמאס לשחרר את החטופים. ללא לחץ צבאי של ישראל וללא לחץ בינלאומי על חמאס אין שום סיכוי לעסקת חטופים.

 

בשבועות הראשונים אחרי ה-7 באוקטובר, ישראל נהנתה מהתייצבות חד משמעית של ארה״ב כנגד חמאס והציר האיראני-ג׳יהאדיסטי. כמו כן, היתה הסכמה בינלאומית רחבה שחמאס מהווה סכנה הן לבטחון מדינת ישראל והן ליציבות במזרח התיכון ושיש לפעול למיגור שלטונו בעזה. ממשלת ישראל לא השכילה למנף את התמיכה הבינלאומית הרחבה הזו ולהצטרף לציר המתון בהובלת ארה"ב, הכולל מדינות ערביות מתונות ומדינות מערביות נוספות. היא לא הציבה יעדים מדיניים למלחמת ״חרבות ברזל״ ולא מיתנה באופן מספק את המשבר ההומניטרי בעזה. כך הגענו למצב שבו התהפכו היוצרות, וכיום יש הסכמה בינלאומית רחבה שמדינת ישראל היא הבעיה, ושעליה להפסיק את המלחמה מיידית, וללא תנאים. כך עולה מהחלטת מועצת הבטחון הקוראת להפסקת אש – החלטה שהתאפשרה בגלל בחירת ארה"ב שלא להטיל עליה וטו, כמו גם משיחת הטלפון של נשיא ארצות הברית ביידן אמש (4.4.24) לראש הממשלה נתניהו, שבה אמר כי ״הפסקת אש היא הכרחית לייצוב ולשיפור המצב ההומינטרי ולהגנה על אזרחים תמימים״.

 

מה חייבים לעשות עכשיו כדי להפוך את מה שמסתמן כתבוסה ישראלית, לנצחון ישראלי שיכלול גם את השבת החטופים?

 

ישראל חייבת לאמץ את התוכנית, המונחת על השולחן, לניהול המלחמה כחלק מקואליצית הציר המתון. לפי תוכנית זו, ישמר לישראל חופש פעולה צבאי ברצועה ככל שביטחונה יחייב, המדינות המתונות השכנות יהיו אחראיות לשליטה אזרחית זמנית ברצועת עזה עד לייצוב של שלטון פלסטיני מתון וכן לעריכת רפורמות מקיפות ולשיקום הרצועה. במקביל, תבוסס נורמליזציה של היחסים בין ישראל לסעודיה ולמדינות ערביות ומוסלמיות נוספות (ברית אברהם) ותכרת ברית הגנה בין ארה״ב לסעודיה. אימוץ תוכנית זו על-ידי ישראל יכול להוביל לאחד משלושת התרחישים הבאים:

-       כניעה מיידית של חמאס, כולל שחרור החטופים, מה שיוביל להפסקת הלחימה.

-       סירוב חמאס להכנע, מה שיוביל ללחץ בינלאומי על חמאס עד לכניעתו, כולל שחרור החטופים.

-       סרוב של חמאס להיכנע גם ללחץ הבינלאומי, מה שיוביל לסימונו מחדש כמכשול ליציבות במזרח התיכון וללגיטמציה בינלאומית רחבה להמשך הלחימה ברצועת עזה עד לשחרור החטופים ומיטוט שלטון חמאס.

 

אנו קוראים לציבור הישראלי לדרוש מממשלת ישראל עכשיו ליזום מפגש פסגה בהשתתפות כל מדינות המזרח התיכון המתונות, ארה״ב ומדינות מערביות נוספות, במסגרתו תושג הסכמה בנושאי הליבה – נורמליזציה בין ישראל לסעודיה, שלטון זמני ברצועת עזה שידאג לשיקומה, לדה-רדיקליזציה ולהשארתה מפורזת, והבטחת האינטרסים הסעודים מול האמריקאים. מהלך כזה יבטיח את בטחון ישראל, השבת החטופים וסיום המלחמה בנצחון של ישראל – הכרעת הרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל, שמנחה את תודעת הג׳יהאד. יש רק דרך אחת להשיג הכרעה כזו – ברית בטחון אזורית של המתונים, במזרח התיכון ובקרב הפלסטינים, שיעמדו יחד באופן תקיף כנגד הקיצוניים. ברית ביטחון אזורית היא המפתח לבטחון מדינת ישראל לדורות בכל מרחביה.

 

לתוכנית ברית הביטחון האזורית ראו כאן.

 

כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי. 


אז מה אני יכול/ה לעשות?


·      בואו לשמוע עוד על התוכנית שלנו, ואולי גם אתם תהפכו לשגרירי/ות ברית הבטחון האיזורית. מפגש הדרכה למעוניינים להפוך לשגרירים/ות יתקיים ביום חמישי 11.4.2023 בשעה 20:30. הרשמה כאן.

·      דברו על ברית הבטחון האיזורית – בכל מקום, בכל זמן, עם כל אחד ואחת.

*   המסר העיקרי של תוכנית הברית: האינטרס הבטחוני של ישראל הוא הצטרפות לקואליציה איזורית-בינלאומית מתונה, וייצוב הציר המתון במזרח התיכון נגד הציר האיראני באמצעות ברית בטחון איזורית. זו הדרך היחידה שתבטיח את בטחון ישראל בכל מרחביה לדורות הבאים.

·      ספרו לאנשים ששני שליש מהציבור חושב שנורמליזציה עם סעודיה ומדינות ערביות נוספות והקמת ברית בטחון איזורית היא התוכנית שתתרום במידה הרבה ביותר לבטחון ישראל.

·      העלו פוסטים וסטוריז בנושא ברשתות שלכם.

·      צרפו אנשים לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

·      הזמינו אותנו להרצאה – ארגנו אצלכם חוג בית ונגיע (בזום). זה הלינק לטופס.

·      הציעו לנו רעיונות נוספים משלכם. נשמח לשמוע! thedayafterforum@gmail.com

 

ספרו לנו כאן מה עשיתם למען קידום הברית האזורית!ניוזלטר 17 5.4.24
.pdf
הורידו את PDF • 138KB

255 צפיותתגובה 1

1件のコメント


שלום,

אני חושב שכבר כתבתי פה משהו, אבל יתכן שלא.

אני מבקש לקבל תשובה שאדע שלפחות מישהו קרא.

זוהי תגובה ראשונית, כבר הכנתי משהן מפורט יותר, אך מנסה במסר חריג במשהו. אבל לא מלא.

אני שולח כאן משהו שכתבתי בעיתון אינטרנטי בשם "שיחה מקומית" בתגובה לכתבה של חוקר אקדמאי אמיר פח'ורי, ערבי אזרח ישראל. הכתבה והתגובה שלי הם בני שנה בערך, הרבה לפני 7/10/2023. בעיני, האירועים האחרונים רק מחזקים את דעתי לגבי הדרך הרצויה.

תגובתי באתר העיתון:

"אני מסכים לגמרי עם הכותרת "מדינה אחת או שתיים: הדיון שאי אפשר לדחות יותר".

אינני איש אקדמיה ואינני איש דברים, אבל יש לי הצעה.

ברור לי לחלוטין, שהצעתי אוטופית בסביבה שלנו, ויש לקיים הרבה תנאי קדם כדי שאפשר יהיה לדון על ההצעה באופן…

いいね!
bottom of page