top of page

איך נבטיח את ביטחון ישראל בסיום המלחמה? עסקה אסטרטגית עכשיו! (עדכון #18, 13.4.24)

בדומה לימים הראשונים אחרי ההלם והזוועות של ה-7.10, גם הימים האחרונים ממחישים את העוצמה והבטחון שהברית ארוכת השנים של ישראל עם ארה״ב והיחסים של ישראל וארה״ב עם מדינות באזור מקנים. בעודנו מחכים למתקפה צפויה מצד איראן, ארה"ב מתייצבת לצד ישראל, תוך הישענות, בין היתר, על מערכות הגנה אווירית אמריקניות המוצבות באזורנו, שיכולות ליירט טילים אם אלו ישוגרו לעבר ישראל. חצי השנה האחרונה גם המחישה את הסכנות לישראל וליציבות האזורית והגלובלית, מצד איראן והשלוחות הג׳יהאדיסטיות שלה, ובראשן חמאס וחזבאללה. מאז ה-7.10 מדינת ישראל ניצבת בצומת היסטורית: במעשיה היא יכולה להוביל שינוי גיאו-פוליטי במזרח התיכון שיבטיח את בטחונה בכל מרחביה לדורות כחלק מהציר האזורי המתון, או לגרום להתחזקות הציר האיראני-ג׳יהאדיסטי, שמהווה איום קיומי על ישראל – איום שיוחרף כשאיראן תהפוך לגרעינית.

אחרי ששה חודשי מלחמה, אנו נמצאים כעת בנקודה קריטית. על הציבור הישראלי להתעורר ולקרוא את המפה. אסור שהכשלון של ממשלת ישראל מאז ה-7.10 לעשות את הדבר הנכון, ימשך ויוביל את ישראל לתבוסה. אם מסיבות טקטיות ואם מסיבות בינלאומיות, ברור שהמהלך הצבאי העיקרי ברצועה הגיע לסיומו. השאלה המרכזית שיש לענות עליה, ולפעול לאורה, היא מה יבטיח את ביטחון ישראל, כעת ובטווח הארוך? האינטרס הישראלי הוא שחרור החטופים, חזרה של תושבי הנגב המערבי ותושבי הצפון לבתיהם, שליטה לא ישראלית בעזה מפורזת ומתונה והכרעת הרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל על ידי חיבור ישראל והפלסטינים לציר המתון במזרח התיכון. השותפות למהלך כזה, ובראשן ארה״ב וסעודיה, חוזרות ומביעות את רצונן בו. מנגד עומדת סכנת התבוסה, בדמות התחזקות הציר הג׳יהאדיסטי, החלשת הציר המתון, ואיבוד היכולת של ישראל להשפיע על תהליכים קריטיים לבטחונה, כולל תנאי ברית ההגנה בין ארה״ב לסעודיה והתנאים להכרה של האו״ם במדינה פלסטינית.

מזה שבועות רבים שדעת הקהל מוסחת בשל דיבורים חסרי תוחלת על עסקת חטופים ״טקטית״. כלומר, בראיית ממשלת ישראל, עסקת חטופים נוספת יכולה להיעשות מבלי להצהיר שהמלחמה הסתיימה. אולם צריך להודות ביושר, אין לכך כל היתכנות. עסקת החטופים יכולה להיעשות רק כמהלך אסטרטגי, בין השאר כיוון שחמאס לא יוותר על קלפי המיקוח שלו שלא במסגרת מהלך כזה. כלומר, המשא ומתן עכשיו הוא על התנאים לסיום השליטה של צה"ל ברצועה. כדי שתנאים אלו יבטיחו את האינטרסים של ישראל יש לצרף באופן מיידי לשולחן המו״מ עוד שחקנים, ובראשם סעודיה, וכן להבטיח שלנציגות הישראלית יש סמכויות נרחבות למו״מ. אם יש בכך צורך, ראש הממשלה נתניהו יכול להתגייס לניהול המו״מ, במטרה לתרגם את ההצלחות של הצבא להישגים מדיניים, שיבטיחו את בטחונה של ישראל לדורות.

הנושא העיקרי שבמחלוקת בין ישראל לחמאס הוא מה יהיה הסטטוס של חמאס אחרי החזרת החטופים. חמאס רוצה להשאר בשלטון, ישראל מתנגדת לכך בתוקף. לפחות ברמה העקרונית, דרישת ישראל שחמאס לא יהיה בשלטון זוכה לתמיכת ארה״ב ומדינות הציר המתון, מכיוון שחמאס והציר האיראני-ג׳יהאדיסטי מאיימים גם על האינטרסים שלהן. השאלה היא איך למנף תמיכה זו כך שעם סיום השליטה הישראלית בעזה, חמאס לא יהיה בשלטון.

כדי לעשות זאת צריך להוסיף לשולחן המו״מ שחקנים ולקדם מהלכים, שיכולים להבטיח את האינטרסים הישראליים: נורמליזציה עם סעודיה; חיבור הפלסטינים לציר המתון – דה-רדיקליזציה ודה-מיליטריזציה; אחריות של המדינות המתונות באזור לשליטה אזרחית זמנית ברצועת עזה עד לייצוב של שלטון פלסטיני מתון וכן לעריכת רפורמות מוסדיות מקיפות ולשיקום הרצועה. לסעודיה יש את המשאבים לתמוך בכך וארה״ב יכולה לתת לה את התמורה על כך.

כשזו העסקה שמונחת על השולחן, ישראל תקבל: סיום מלא של המלחמה, החזרת החטופים, החלפת שלטון חמאס בשלטון מתון, שיקום הרצועה שלא במימון ישראל, תהליכי דה-רדיקליזציה גם באיו״ש, נורמליזציה עם סעודיה, ותמיכה בינלאומית. מתוך דרישותיו, חמאס יקבל את הפסקת הנוכחות הישראלית בעזה, שחרור אסירים וחזרת התושבים לצפון הרצועה; אך לא את המשך שלטונו. במצב דברים זה, אם חמאס יסרב לעסקה, הלחץ הבינלאומי יופנה כלפיו, הוא יסומן מחדש כמכשול ליציבות במזרח התיכון ולישראל תהיה שוב לגיטימציה בינלאומית להמשיך את הלחימה ברצועת עזה, דבר שיהפוך את האיום בכניסת צה״ל לרפיח לגורם לחץ על חמאס. בנוסף, המדינות השכנות יוכלו לנהל את הסיוע האזרחי לפינוי רפיח והחזרת תושבים לצפון הרצועה – תנאים הכרחיים כדי שבמקרה הצורך, צה״ל יוכל להלחם שם עד לשחרור החטופים ומיטוט שלטון חמאס.

למהלך כזה יתרונות נוספים: ישראל תהפוך מסרבנית ליוזמת, מהבעיה למובילת הפתרון, והנצחון על הרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל יושג בדמות נורמליזציה עם סעודיה וחיזוק הציר המתון, כולל חיבור הפלסטינים אליו, ללא תלות בתגובת חמאס.

אנו קוראים לציבור בישראל לדרוש מהממשלה: עסקה אסטרטגית עכשיו להבטחת האינטרס הישראלי!


להרחבה

·      קראו את הנוסח המלא של תוכנית ברית הביטחון האזורית.

·      צפו בוובינר על שבר ותיקון בבטחון ועל ברית הבטחון האזורית.

·      צפו בראיון של ד״ר רונית לוין-שנור בדמוקרטיוי על ברית הבטחון האזורית.

·      קראו את טור הדעה של ד״ר רונית לוין-שנור ופרופ׳ דפנה יואל ב״מעריב״ – ״עסקה הכוללת ברית בטחון אזורית תקדם את שחרור החטופים״ (7.4.2024); ואת הטור באנגלית ב-״Jerusalem Post״ – “Incorporating Israel and Palestinians into the moderate Middle East axis is the solution” (11.4.2024).


אז מה אני יכול/ה לעשות?

כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי. 

·      בואו לשמוע עוד על התוכנית שלנו, ואולי גם אתם תהפכו לשגרירי/ות ברית הבטחון האיזורית. מפגש הדרכה למעוניינים להפוך לשגרירים/ות יתקיים ביום חמישי 18.4.2023 בשעה 19:00. הרשמה כאן.

·      דברו על ברית הבטחון האיזורית – בכל מקום, בכל זמן, עם כל אחד ואחת.

o      המסר העיקרי של תוכנית הברית: האינטרס הבטחוני של ישראל הוא הצטרפות לקואליציה איזורית-בינלאומית מתונה, וייצוב הציר המתון במזרח התיכון נגד הציר האיראני באמצעות ברית בטחון איזורית. זו הדרך היחידה שתבטיח את בטחון ישראל בכל מרחביה לדורות הבאים.

·      ספרו לאנשים ששני שליש מהציבור חושב שנורמליזציה עם סעודיה ומדינות ערביות נוספות והקמת ברית בטחון איזורית היא התוכנית שתתרום במידה הרבה ביותר לבטחון ישראל.

·      העלו פוסטים וסטוריז בנושא ברשתות שלכם.

·      צרפו אנשים לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

·      הזמינו אותנו להרצאה – ארגנו אצלכם חוג בית ונגיע (בזום). זה הלינק לטופס.

·      הציעו לנו רעיונות נוספים משלכם. נשמח לשמוע! thedayafterforum@gmail.com

ספרו לנו כאן מה עשיתם למען קידום הברית האזורית!
ניוזלטר 18 13.4.24
.pdf
הורידו את PDF • 186KB

160 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page