top of page

נילחם לבד בציפורניים, או שננצח יחד? (#22, 11.5.24)

כן או לא רפיח, זו לא השאלה. ולא רק בגלל שצה״ל כבר החל לפעול ברפיח, אלא מכיוון שפעולה צבאית, גם אם תצליח, לא תספיק – לא להחזרת החטופים ולא למיטוט שלטון חמאס. ללא הסכם להחזרת החטופים, לא יחזרו חטופים. ללא פעולה מדינית שתבטיח כניסה של שלטון לא ג׳יהאדיסטי לאזורים שאותם צה״ל פינה, חמאס יוסיף לשלוט ברצועת עזה. זו לא רק תחזית לעתיד. זה מה שקרה וממשיך לקרות בחודשים האחרונים. העדות הברורה ביותר לכך היא העובדה שצה״ל נאלץ לפעול עכשיו בצפון ובמרכז הרצועה, אזורים שכבר סיים לפעול בהם.

גם כן או לא נלחם לבד בציפורניים, זו לא השאלה. ולא רק בגלל שציפורניים ובידוד לא יעזרו לנו מול הטילים של איראן וחזבאללה, כפי שלמדנו מליל התקיפה מאיראן, מתקפה שהצריכה, בנוסף למענה צה״לי, גם מעורבות של חילות האוויר של ארה״ב, בריטניה וירדן. אלא, מכיוון שמלחמה היא אף פעם לא מטרה בפני עצמה. תובנה בסיסית זו חסרה לממשלה, שכן כפי שנוכחנו לראות השבוע, המלחמה הטקטית ברפיח הפכה למטרה היחידה של הממשלה, ללא כל מחשבה מדינית.

מדינאים דגולים במהלך ההיסטוריה אשר הובילו את אומותיהם לנצחון, לא נלחמו לבדם ולא נלחמו ללא חזון אסטרטגי. להיפך. חוכמתם וגדולתם של מנהיגים נבחנה ביכולתם לקשור בריתות ולקדם את מטרותיהם המדיניות באמצעות שילוב של אמצעים צבאיים ומדיניים.

ניתן לכך שתי דוגמאות.

וינסטון צ׳רצ׳יל, המנהיג האנגלי הדגול, לא הסתפק בקריאה המפורסמת לעמו להלחם עד חורמה בנאצים, אלא ליווה אותה בפעילות מדינית ענפה. כבר ב-1941 (ארבע שנים לפני תום מלחמת העולם השניה) קידם צ׳רצ׳יל, ביחד עם נציגי מדינות הברית, את ״הצהרת ארמון סינט ג׳יימס״, ואחריה, ביחד עם נשיא ארצות הברית, פ״ד רוזוולט, את ״המגילה האטלנטית״. בהצהרות מכוננות אלה, שהיו הבסיס לנצחון מדינות הברית על מדינות הציר (גרמניה, איטליה ויפן), סוכמו העקרונות לפעולה משותפת. בהצהרה הראשונה הוסכם כי המדינות יסייעו האחת לשניה במלחמה כמידת יכולתן; שלא יעצרו לפני שהאיום מצד מדינות הציר יוסר, וכי הן מחויבות לשלום על בסיס שיתוף פעולה חופשי בין עמים שבמסגרתו כל המדינות (כולל מדינות הציר) יזכו לבטחון כלכלי וחברתי. בהצהרה השניה הוסכם כי המדינות אינן שואפות לספח שטחים; שהן לא תסכמנה לשינוי טריטוריאלי שאינו תואם את רצון העמים הנוגעים בדבר (כולל עמי מדינות הציר), וכי הן שואפות להבטיח לעמים מימוש של שאיפותיהם לעצמאות, לפירוז, ולשגשוג כלכלי.

השילוב של נכונות להלחם עד הנצחון, כריתת בריתות והבטחת עצמאות ושגשוג גם לאויבים הם אלו שאיפשרו לא רק את הנצחון המלא של מדינות הברית על מדינות הציר, אלא גם את הפיכתן של מדינות הציר לעצמאיות, שוחרות שלום ומשגשגות. כך הובטחו הצמיחה והבטחון של עמי אירופה עד ימינו אלו, כמעט שמונים שנה לאחר תום המלחמה.

הדוגמא השניה היא הקמת מדינת ישראל. אנו עומדים עתה ערב ה׳ באייר, יום העצמאות של מדינת ישראל. ראוי שנזכור בעת הזו כי הקמת מדינת ישראל הובטחה על ידי שילוב של נכונות להקרבה בשדה הקרב עם התנהלות מדינאית ואסטרטגית של ראשי היישוב – דוד בן גוריון, חיים ויצמן, משה שרת ואחרים. כך, כבר בסוף שנות ה-1930, עם תחילת חלחולו של רעיון חלוקת הארץ (שאומץ על ידי ועדת פיל ב-1937), נקטה הסוכנות היהודית – הגוף המרכזי במערכת המוסדות הלאומיים היהודיים – מדיניות אקטיביות של קידום תוכנית חלוקה. בהמשך, עם פרסום דוח ועדת האו״ם ב-1947 (ועדת אונסקו״פ), ניהלו ראשי ההנהגה הציונית, ובפרט שרת וויצמן, מאבק מדיני ודיפלומטי לשיפור תוכנית החלוקה ולהשגת רוב של המדינות החברות באו״ם שיתמכו בה.

מאמצים אלה נשאו פרי הן בהשפעה על ניסוח התוכנית והן בגיוסה של תמיכת רוב עולמי בהקמת מדינת ישראל.

גם היום, עתידה של ישראל כמדינה בטוחה ומשגשגת טמון ביכולתם של מנהיגיה לקדם חזון אסטרטגי ולכרות בריתות – ברית בטחון אזורית. עסקה כזו כבר מונחת על השולחן – עסקה אסטרטגית הכוללת סיום המלחמה בכל החזיתות, השבת החטופים וחזרת העקורים לבתיהם, נורמליזציה עם סעודיה, תוכנית לשלטון זמני ולשיקום רצועת עזה בהובלת המדינות המתונות, סימון אופק ברור לעצמאות מדינית פלסטינית, צעדים לדה- מיליטריזציה ולרפורמות. זהו האינטרס הישראלי, וחובה לפעול לאורו עכשיו!

אזרחי ישראל, הגענו לימים קריטיים, זה הזמן לצאת לרחובות ולהילחם על עתיד מדינת ישראל בכל האמצעים הדמוקרטיים והחוקיים העומדים לרשותנו!

רוצים לשמוע עוד על איך מבטיחים את ברית הבטחון האזורית? הצטרפו אלינו למפגש זום ביום חמישי 16.5.2024 בשעה 20:30. הרשמה כאן.


·      הצטרפו אלינו לחוגי בית – מעגלי שיח. הירשמו כאן.

 

-   בירושלים (15.5.24, 20:30)

 

- בבית יצחק (19.5.24, 21:00)


·      הזמינו אותנו להרצאה – ארגנו אצלכם חוג בית ונגיע (בזום). זה הלינק לטופס.

·      הצטרפו לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

·      נשמח לשמוע מכם: thedayafterforum@gmail.com


להרחבה

·      קראו את הנוסח המלא של תוכנית ברית הביטחון האזורית

·      צפו בהרצאה על האינטרס הישראלי – ברית הביטחון האזורית (7.5.2024)

·      צפו בסרטון טיקטוק של ״יומי״ (מיועד לגיל הצעיר) על הנורמליזציה עם סעודיה


כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי.ניוזלטר 22 11.5.2024 להפצה
.pdf
הורידו את PDF • 208KB


 


 

242 צפיות0 תגובות

Comentarios


bottom of page