top of page

עדכון שבועי #8 (22.1.2024)

שלום, 

בניוזלטר זה של פורום היום שאחרי המלחמה, קבוצה של מומחים, חוקרים וחוקרות, של המזרח התיכון, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, משפטים ועוד, תמצאו את המסר העיקרי שלנו, תמצית של פעילותנו השבוע, מידע על האירועים הבאים שלנו, והמלצות לקריאה ולהאזנה. 

 

נשמח לשמוע מכם! thedayafterforum@gmail.com


העדכון כקובץ.


ניוזלטר 22.1.24
.pdf
הורידו את PDF • 270KB

1.   המסר העיקרי בסיכום השבוע החמישה עשר למלחמה

 

השבוע ראינו כיצד מרכיבים מהותיים בתוכנית שגיבש פורום היום שאחרי המלחמה כדי להבטיח את ביטחון ישראל לדורות הבאים מופיעים בתוכנית האמריקאית ליום שאחרי המלחמה. גם מהחלטת הפרלמנט האירופאי ניתן ללמוד כי מתגבשת התכנסות של המדינות המערביות, ביחד עם מדינות ערב המתונות, אל עבר פתרון שמהווה הזדמנות היסטורית להבטיח את בטחון ישראל בכל מרחביה לדורות הבאים. התוכנית האמריקאית כוללת את החזרת החטופים, פירוז רצועת עזה, ועם יציאת צה"ל מהרצועה – שלטון זמני של קואליציה של מדינות האזור ומדינות מערביות, שיוחלף בבא העת בשלטון פלסטיני. במקביל, תהליך הנורמליזציה עם סעודיה יחודש, תתרחב החזית הבינלאומית נגד החות׳ים בתימן, ויגדל הלחץ על חזבאללה. האמריקאים כבר הבטיחו את תמיכתן של מדינות אירופה וכן של מדינות מוסלמיות רבות במזרח התיכון (כולל, מצרים, ירדן, מרוקו, ומדינות המפרץ) ומחוצה לו לקווים הכלליים של תוכנית זו.

הצטרפות ישראל לתהליך זה תזרז את שחרור החטופים, תאפשר את המשך הפעולה הצבאית עד כניעת חמאס או מיטוט יכולתו הצבאית, תבטיח ששלטון חמאס לא יוחלף בשלטון קבוצה טרוריסטית-ג׳יהאדיסטית אחרת, ותחליש מאד את האיומים האחרים על ישראל. כפי שחזרנו והסברנו בפורום, תכנית מדינית היא חלק הכרחי של הפעולה הצבאית, ועל תוכנית כזו לא רק למנוע מצב בו ישראל תשאר מבודדת אל מול חזית הציר האיראני-ג'יהאדיסטי, הנתמך על-ידי סין ורוסיה, אלא גם לנצל את המצב הגיאו-פוליטי הייחודי שנוצר בעקבות 7.10 כדי להבטיח שישראל היא חלק מהציר היציב והמתון במזרח התיכון.

מצב הלחימה בגזרות השונות, והסיכונים הביטחוניים והמשפטיים שלפתחנו, מדגישים את החשיבות העצומה של שותפות אסטרטגית עם מדינות מתונות באזור ובעולם לביטחון ישראל. הפורום חזר והסביר, לאור מחקרים אודות השחקנים באזור והשוואות לסכסוכים במקומות אחרים בעולם, כי הפתרון שיבטיח את ביטחון ישראל לדורות הבאים חייב להיות בין-צירי. רק חבירה של ישראל לציר המערבי-מזרח תיכוני המתון תפגע בהתבססות הכוחות האיראניים-ג׳יהאדיסטיים במרחב, כולל בקרב הפלסטינים, ותרתיע את חזבאללה. התעלמות מהמאמצים האמריקאים ומהנכונות של מדינות ערב וסירוב לגבש תוכנית מוסכמת עם בנות הברית של ישראל אודות היום שאחרי המלחמה יותירו את רצועת עזה בריק שלטוני שיתמלא מחדש בחמאס, יותירו את ישראל בבידוד בינלאומי עם השלכות דרמטיות על יכולתה להתחמש ולשגשג מכל בחינה, ואף יסכנו אותה בלחימה רב-זירתית.

 

הפתרון הבין-צירי יקדם את האינטרס הביטחוני של ישראל בטווח המיידי (תמיכה בינלאומית בהשגת יעדי המלחמה של חיסול הזרוע הצבאית של חמאס ושחרור החטופים, ומניעת הסלמה בגבול הצפון); הבינוני (הקמת מסגרת שלטונית זמנית בעזה של קואליציית המדינות המתונות, והרחקת חיזבאללה מעבר לליטני); והרחוק (החלשת אירן ושלוחותיה, חיזוק יחסי מדינות ערב המתונות עם ישראל, ביסוס שלטון עצמי לא-ג'יהאדיסטי של הפלסטינים).


אנו קוראים לראש הממשלה נתניהו להצטרף למהלך הגיאו-פוליטי בהובלת ארצות הברית. זו הדרך היחידה להבטיח את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. הותרת ההצעה האמריקאית בלי מענה מסכנת את ביטחונה של ישראל באופן חסר תקדים.


2. זרקור על פעילותנו השבוע

 

בהמשך לדיונים שהתקיימו בבית הדין הבינלאומי לצדק בנושא תביעת דרום אפריקה, קיימנו ביום 14.1.2024 דיון מומחים בנושא השלכות אפשריות של צווי ביניים שינתנו על ידי בית הדין.

לקריאת סיכום הדיון, ראו כאן, להקלטת המפגש – כאן.

מוזמנים לצפות בהקלטה המלאה של המפגש המרתק:
3.   האירועים הבאים שלנו


ביום חמישי 25.1.2024 בשעה 20:30 נקיים דיון בנושא החלטות מועצת הבטחון בנושא הסכסוך הישראלי-פלסטיני ושאלת ההכרה הבינלאומית במדינה פלסטינית, עם פרופ׳ רובי סיבל מהאוניברסיטה העברית.


הירשמו לאירוע כאן, או צפו בו בשידור חי בערוץ היוטיוב של הפורום. 


4.   המלצות קריאה והאזנה

·      קראו את פרופ׳ אלי פודה, חבר הפורום: ״חשש מנהירת פלסטינים – האתגרים שעומדים בפני יחסי ישראל-מצרים״

·      קראו את פרופ׳ אריה קצוביץ, חבר הפורום: ״לצאת מהבוץ העזתי: הצעה לפיתרון מדיני״

·      קראו את פרופ׳ אוריאל אבולוף, חבר הפורום: ״על שאלת הרוע האנושי וחמאס״ (באנגלית)

·      צפו בסרטוני הוובינרים שלנו בערוץ היוטיוב של הפורום

·      הירשמו כאן לקבלת הניוזלטר שלנו

 

להתראות בשבוע הבא!

 

 

 

309 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page