top of page

איך ישראל יכולה להבטיח נצחון צבאי, מדיני ופוליטי? הצהרת פוטסדאם 1945 יכולה לעורר השראה (13.12.2023)

עודכן: 14 בדצמ׳ 2023


בשנות מלחמת העולם השנייה היתה יפן מעצמה אימפריאליסטית ורצחנית אשר כבשה שטחים נרחבים, הפעילה משטרי כיבוש אכזריים, רצחה ועינתה מיליוני אנשים. ב-1941 היא אף הנחיתה מכת פתע קטלנית על הכוחות האמריקאיים בפרל הרבור. 

לאחר כניעת גרמניה הנאצית, ולאחר מלחמה קשה ביפן, יצא נשיא ארצות הברית הארי טרומן, בתמיכת מנהיגי הרפובליקה הסינית ובריטניה, בהצהרת פוטסדאם (26.7.1945), בה דרש מיפן להיכנע. בהצהרת פוטסדאם הובטח ליפנים כי אם ייכנעו תסתיים המלחמה, יפן תשוקם, הכוחות הכובשים יחזיקו ביפן באופן זמני לתקופת השיקום ולא ינצלו את משאביה של הארץ לטובתם. הובטח כי החברה היפנית תיבנה מחדש כמדינה שוחרת שלום. אף כי יפן לא נענתה לקריאה תחילה, זמן קצר לאחר מכן, עם כניסת ברית המועצות למלחמה ביפן ולאחר הטלת פצצות האטום, סיים קיסר יפן את המלחמה על ידי החלטתו להיכנע לאמריקאים. לאחר שש וחצי שנים של שליטה אמריקאית ביפן שנעשתה על בסיס תוכנית סדורה, ולאחר שהתרחשו רפורמות מעמיקות, יפן קיבלה בחזרה את עצמאותה. עם השנים הפכה יפן לדמוקרטיה חשובה ויציבה ולמדינה משגשגת.

 

אנו מאמינים שהדוגמה ההיסטורית והמוצלחת הזו רלוונטית למלחמה הנוכחית ברצועת עזה. 

 

אנו מציעים שממשלת ישראל תצא בהצהרה בהשראת הצהרת פוטסדאם ובהתאם לעקרונותיה: 

·      תבוטל שליטתו והשפעתו של חמאס ברצועת עזה, בשל חתירתו ומעשיו להשמדת ישראל.

·      מובטח לעם הפלסטיני שהשליטה ברצועת עזה תועבר לידי מסגרת שלטונית זמנית שתוקם בידי קואליציה בינלאומית ברגע שכל החטופים והחטופות יוחזרו ויוכח שהכוחות הצבאיים (חמאס והג׳יהאד האיסלמי) פורקו מנשקם. בנייר עמדה נפרד פירטנו את מאפייניה של המסגרת השלטונית.

·      מובטח לעם הפלסטיני שהוא יהפוך לעצמאי ברגע שמי שמעונין להילחם בישראל כבר לא יהיה בשלטון, אחרי שפושעי מלחמה יעמדו למשפט ולאחר שתוקם ממשלה יציבה, אחראית וחותרת לשלום. 

 

למיטוט חמאס בהסכם כניעה יש תפקידים ותכליות ברורים:

·      יאפשר להשיג את המטרה של מיטוט הזרוע הצבאית של החמאס, שהיא המטרה המרכזית של המלחמה ושהגשמתה בדרך צבאית תלויה גם בהמשך התמיכה הבינלאומית במלחמה, ובכלל זה תמיכת ארצות הברית. 

·      ימנע את המחירים הנוראיים של מלחמה ממושכת, בחיי אדם ובביטחון הכלכלי של מדינת ישראל. 

·      יבטיח את חזרת החטופות והחטופים, שכל רגע נוסף ברצועה הוא גהינום עבורם ומסכן את חייהם. 

·      יאפשר להקים ברצועה מסגרת שלטונית זמנית שתשיב את החיים בעזה למסלולם, תוך שהיא מבטיחה שלא תהיה פעילות ברצועה שתסכן את בטחונה של ישראל ואזרחיה, ותפעל לביסוס שלטון אזרחי יציב ומתון.

 

יתכן שחמאס יסרב להצעת כניעה כזו, אך הצהרה ישראלית ברורה לפיה ישראל איננה מעוניינת להחזיק ברצועת עזה ושמייד לאחר התפרקות חמאס והג׳יהאד האיסלמי מנשק וחזרת כל החטופים והחטופות ישראל היא תעביר את השליטה ברצועה למסגרת שלטונית זמנית, בכפוף לחופש פעולה צבאי אם בטחונה אינו מובטח, תזכה לתמיכה בינלאומית רחבה. תמיכה כזו תאפשר את השגת מיטוט חמאס בדרך צבאית, אם חמאס יעמוד בסירובו.

  

לצפייה בוובינר שקיימנו על כניעתה ושיקומה של יפן לאחר מלחמת העולם השניה, עם המומחים ליפן פרופ׳ רותם קובנר ופרופ׳ מיכל דליות-בול, ראו בערוץ היוטיוב של הפורום.

 

 


 

***

פורום היום שאחרי המלחמה הוקם ב-14.10.2023 בתגובה למלחמה ולאסון הנורא של 7.10.2023. מטרתו היא להעלות על סדר היום הציבורי את התובנה כי פעולה צבאית נרחבת במטרה למוטט את שלטון החמאס בעזה חייבת להיות מלווה במעורבות של קואליציה בינלאומית של מדינות המערב ומדינות ערב המשתייכות לציר המתון. מעורבות כזו תתרום להצלחת הפעולה הצבאית והיא הכרחית כדי להבטיח שבתום המלחמה הרצועה לא תשלט בידי חמאס, או ארגונים ג׳יהאדיסטים דומים, ושישראל תהיה חלק מהציר המערבי-מזרח תיכוני ולא מבודדת מול הציר האיראני-ג׳יהאדיסטי. 

חברי הפורום הם חוקרים וחוקרות אקדמיים בעלי מומחיות רלוונטית, מתחומי חקר המזרח התיכון, מדעי המדינה, פסיכולוגיה, משפטים, יחסים בינלאומיים, ביטחון ועוד. 

 הצהרת פוטסדאם 13122023
.pdf
הורידו את PDF • 109KB

699 צפיות0 תגובות

Commentaires


bottom of page