top of page

עדיין לא מאוחר למנוע את תבוסת ישראל – ברית אזורית עכשיו! (עדכון #19, 20.4.24)

אחרי חצי שנה של פעילות, הצליחו השבוע המסרים שלנו לחדור את חומת ההתכחשות הציבורית. לרבים לקח זמן להבין את שאמרנו שבוע אחרי ה-7.10: רק ברית אזורית של מתונים תבטיח את בטחון ישראל.

הקמנו את פורום היום שאחרי המלחמה ב-14.10. במסר הראשון שפירסמנו, למחרת היום, כתבנו: ״האסון שניחת עלינו יצר גם הזדמנות לשפר את מצבה הבטחוני של ישראל, על ידי צירופה לציר המתון במזרח התיכון, בהנהגת ארצות הברית: מצרים, סעודיה, ירדן, מרוקו, טוניסיה וחלק ממדינות המפרץ. על יוזמת השלום הערבית חתומות 22 מדינות. אם נחתור כבר עכשיו  לכיוון הזה, נצליח לבודד את איראן וחיזבאללה, ולקדם ברית עם קבוצה גדולה של מדינות במזרח התיכון, שחולקות אינטרסים משותפים. זה טוב לישראל לנו, וגרוע לחמאס ולחיזבאללה״.

יום אחרי כן, ב-16.10 כתבנו: ״השליטה של החמאס בעזה כל כך עמוקה שלא ניתן לחסלה רק בדרך צבאית. נדרשת גם תוכנית ליום שאחרי המבצע הצבאי, שתוודא שהמבצע יתאפשר בהיקף שלא הכרנו, ושחמאס, או ארגון דעאשי אחר, לא ישתלט שוב על הרצועה. בלי שני האלמנטים הללו – הצבאי והמדיני, ישראל תצליח להכות בזרוע הצבאית של החמאס, אבל לא לחסל את השליטה שלו ברצועה. יש לנצל את המעורבות האמריקאית לשינוי התמונה מהיסוד, באמצעים צבאיים ומדיניים.

יש הזדמנות פז לגיבוש קואליציה בינלאומית בהובלת ארצות הברית שתבטיח שאחרי פינוי של מיליון עזתים מצפון הרצועה וחיסול תשתית החמאס, העזתים יוכלו לחזור ולא ישארו עקורים, והרצועה תשוקם במאמץ בינלאומי. הבטחה כזו תעודד את הפלסטינים לעזוב עכשו בהמוניהם (כי היא עומדת בניגוד לאיומי החמאס שישראל רוצה בנכבה 2), דבר שיעזור לצה"ל מבצעית: חמאס יישאר מבודד בלי רבבות עזתים שיצטרפו ללחימה כי לא יהיה להם מה להפסיד ויקל על צה״ל לחדור לעומק "עזה התת קרקעית" שחמאס בנה, ולהשמיד את תשתיות החמאס. התוכנית הבינלאומית גם תאפשר מלחמה בלי אסון הומניטארי, שבנוסף להיותו נורא בפני עצמו, יוביל גם לאובדן תמיכת העולם בישראל, יסכן את המעורבים בהעמדה לדין על פשעי מלחמה, ויגביר את הסיכון של הצטרפות חיזבאללה למערכה. ההמתנה לגיבוש המהלך הבינלאומי תאפשר גם את השלמת הערכות צה"ל וקידום הסיכוי להחזרת החטופים״.

לצערנו, הרבה ממה שהזהרנו שיקרה, קרה וקורה, אבל עדיין לא מאוחר למנוע תבוסה מלאה של ישראל.

הנושא העיקרי שבמחלוקת בין ישראל לחמאס הוא מה יהיה הסטטוס של חמאס אחרי החזרת החטופים. חמאס רוצה להשאר בשלטון, ישראל מתנגדת לכך בתוקף. לפחות ברמה העקרונית, דרישת ישראל שחמאס לא יהיה בשלטון זוכה לתמיכת ארה״ב ומדינות הציר המתון, מכיוון שחמאס והציר האיראני-ג׳יהאדיסטי מאיימים גם על האינטרסים שלהן. השאלה היא איך למנף תמיכה זו כך שעם סיום השליטה הישראלית בעזה, חמאס לא יהיה בשלטון.

כדי לעשות זאת צריך להוסיף לשולחן המו״מ שחקנים (ובראשם סעודיה) ולקדם מהלכים, שיכולים להבטיח את האינטרס הישראלי: שחרור החטופים, חזרה של תושבי הנגב המערבי ותושבי הצפון לבתיהם, שליטה לא ישראלית ברצועת עזה מפורזת ומתונה והכרעת הרעיון שאפשר להשמיד את מדינת ישראל על ידי חיבור ישראל והפלסטינים לציר המתון במזרח התיכון. לסעודיה יש את המשאבים לתמוך בכך וארה״ב יכולה לתת לה את התמורה על כך.

כשזו העסקה שמונחת על השולחן, ישראל תקבל: סיום מלא של המלחמה, החזרת החטופים, החלפת שלטון חמאס בשלטון מתון, שיקום הרצועה שלא במימון ישראל, תהליכי דה-רדיקליזציה גם באיו״ש, נורמליזציה עם סעודיה, ותמיכה בינלאומית. מתוך דרישותיו, חמאס יקבל את הפסקת הנוכחות הישראלית בעזה, שחרור אסירים וחזרת התושבים לצפון הרצועה; אך לא את המשך שלטונו. במצב דברים זה, אם חמאס יסרב לעסקה, הלחץ הבינלאומי יופנה כלפיו, הוא יסומן מחדש כמכשול ליציבות במזרח התיכון ולישראל תהיה שוב לגיטימציה בינלאומית להמשיך את הלחימה ברצועת עזה, דבר שיהפוך את האיום בכניסת צה״ל לרפיח לגורם לחץ על חמאס. בנוסף, המדינות השכנות יוכלו לנהל את הסיוע האזרחי לפינוי רפיח והחזרת תושבים לצפון הרצועה – תנאים הכרחיים כדי שבמקרה הצורך, צה״ל יוכל להלחם שם עד לשחרור החטופים ומיטוט שלטון חמאס.

אז מה את/ה יכול/ה לעשות?

·      בואו לשמוע עוד על התוכנית שלנו, ואולי גם אתם תהפכו לשגרירי/ות ברית הבטחון האיזורית. מפגש הדרכה למעוניינים להפוך לשגרירים/ות יתקיים ביום חמישי 25.4.2023 בשעה 20:30. הרשמה כאן.

·      דברו על ברית הבטחון האיזורית – בכל מקום, בכל זמן, עם כל אחד ואחת.

o      המסר העיקרי של תוכנית הברית: האינטרס הבטחוני של ישראל הוא הצטרפות לקואליציה איזורית-בינלאומית מתונה, וייצוב הציר המתון במזרח התיכון נגד הציר האיראני באמצעות ברית בטחון איזורית. זו הדרך היחידה שתבטיח את בטחון ישראל בכל מרחביה לדורות הבאים.

·      ספרו לאנשים ששני שליש מהציבור חושב שנורמליזציה עם סעודיה ומדינות ערביות נוספות והקמת ברית בטחון איזורית היא התוכנית שתתרום במידה הרבה ביותר לבטחון ישראל.

·      העלו פוסטים וסטוריז בנושא ברשתות שלכם.

·      צרפו אנשים לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

·      הזמינו אותנו להרצאה – ארגנו אצלכם חוג בית ונגיע (בזום). זה הלינק לטופס.

·      הציעו לנו רעיונות נוספים משלכם. נשמח לשמוע! thedayafterforum@gmail.com

 

הצטרפו אלינו בקריאה לברית אזורית!

הפכו לשגרירי/ות ברית הבטחון האיזורית!

 

להרחבה

·      קראו את הנוסח המלא של תוכנית ברית הביטחון האזורית

·      צפו בוובינר בעקבות המתקפה האיראנית: השלכות על האזור ועזה (פרופ׳ אלי פודה) ועל מהו האינטרס הישראלי לקידום הברית האזורית (ד״ר רונית לוין-שנור)

·      קראו את ״דרושה ברית ביטחון אזורית״ (ישראל היום, 18.4.24)

·      קראו את ״לא יכולה לבדה: על ישראל לנצל את ההזדמנות שהביאה המתקפה האיראנית״ (מעריב, 15.4.24)

 

כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי.


ניוזלטר 19 20.4.24
.pdf
הורידו את PDF • 175KB

179 צפיות0 תגובות

コメント


bottom of page