top of page

עם סיום האולטימטום של מר גנץ: חלון ההזדמנויות הנוכחי (#26, 7.6.2024)

לפני שלושה שבועות העמיד מר גנץ אולטימטום לראש הממשלה. בנאומו ב-18.5.24 אמר כי הממשלה איננה ממלאת את חובתה הקריטית בעת המלחמה – החובה לגבש אסטרטגיה לאומית מעודכנת. הוא העמיד בפני קבינט המלחמה אולטימטום בן שלושה שבועות. לפיו, עד מחר, 8.6, על קבינט המלחמה היה לגבש ולאשר תוכנית פעולה שתוביל למימוש מספר יעדים – ובהם החזרת החטופים, מיטוט שלטון חמאס, הקמת מינהלת משותפת לגורמי האזור-ארה״ב-ואירופה לניהול הרצועה כבסיס לחלופה שלטונית עתידית, קידום ברית ערבית ומערבית כנגד איראן ובנוסף גיבוש אסטרטגיה שתבטיח את סיום המלחמה בצפון, שיקום הנגב המערבי ואימוץ מתווה שירות בצה״ל.


הגם שכידוע לא גובשה ולא אושרה על ידי קבינט המלחמה תוכנית פעולה כפי שדרש מר גנץ, התרחשו בתקופה זו לא מעט התפתחויות קריטיות חיוביות מבחינה אסטרטגית, שנחשפו לציבור מתוך החדרים הסגורים: 

·      נחשף מתווה נתניהו לעסקת חטופים, בן שלושה שלבים, הכולל סיום הלחימה ותוכנית לשיקום הרצועה. מתווה זה זכה לתמיכה של סיעות ש״ס ויהדות התורה, כמו גם של חברים נוספים בממשלה (למשל, מירי רגב).

·      נחשפה לציבור העסקה האסטרטגית שמונחת על השולחן. עסקה שכוללת תוכנית במעורבות מדינות ערביות והקהילה הבינלאומית לבניה מחדש של רצועת עזה ולמניעת חימוש מחדש של חמאס; אינטגרציה של ישראל במרחב כולל נורמליזציה עם סעודיה ויצירת רשת בטחון אזורית שתעמוד כנגד האיום האיראני, וקידום הסדר דיפלומטי להבטחת בטחון ישראל בצפון וחזרת התושבים לבתיהם. כך אמר לא אחר מאשר נשיא ארצות הברית, מר ביידן.

·      נחשף לציבור כי בפורום שרי החוץ של מדינות ערביות מובילות (מצרים, האמירויות, סעודיה, ירדן, קאטר והרשות הפלסטינית) הובעה תמיכה בהקמת ממשל לא-חמאסי ברצועת עזה בתמיכת מדינות ערב ובמהלכים לשיקומה, לנורמליזציה של יחסי סעודיה עם ישראל, לפירוזו של חמאס ולחיבור הפלסטינים לציר המתון.

·      נחשף לציבור כי לפני ה-7 באוקטובר צוות המשימה המיוחד של משרד החוץ היה במגעים עם 8 מדינות איסלאמיות מעבר לגבולות המזרח התיכון מתוך רצון וכוונה ברורים להתקדם לקראת נורמליזציה. חלק מהמגעים היו בישורת האחרונה. נורמליזציה עם סעודיה תוכננה להיות, והיא עדין, גורם מאיץ וחיובי להשלמת מהלכים אלו. 


לעומת זאת, התרחשו בשלושת השבועות האחרונים גם לא מעט התפתחויות שליליות מבחינת ישראל: 

·      תובע בית הדין הפלילי הבינלאומי (ICC) הודיע על בקשתו להוצאת צווי מעצר כנגד ראש הממשלה ושר הבטחון.

·      בית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ) הדן בהליכים כנגד ישראל לפי אמנת הג׳נוסייד, הוציא כנגד ישראל צו נוסף, המורה לה לעצור באופן מיידי כל פעילות צבאית ברפיח שעשויה להביא להשמדת העם הפלסטיני; להשאיר את מעבר רפיח פתוח לסיוע הומינטרי; ולדווח בתוך חודש על פעולותיה. בעקבות הוצאת הצווים על ידי ה ICJ מדינות שונות עשויות להפסיק משלוחי נשק או לפגוע בקשרים הכלכליים שלהן עם ישראל. כמו כן, מדינה שהיא צד להליך רשאית לפנות למועצת הבטחון של האו״ם בטענה שישראל מפרה את הצווים, ודרום אפריקה כבר הודיעה שתעשה כן.

·      תמונת המצב בצפון החריפה מאוד.

·      מדינות אירופאיות משמעותיות הכירו במדינת פלסטין וכוננו איתה יחסים מלאים, מהלך שישראל אינה יכולה לעוצרו.

·      בוצעו ארועי ירי לעבר יישובים בקו התפר, פיגועים ונסיונות לפיגועים. מר בן גביר ממשיך לנסות להבעיר את השטח ובכלל זה לשנות את הסטטוס קוו בהר הבית ולאתגר את קביעותיו של ראש הממשלה בעניין.


ברור אם כן, כי ישראל מצויה כעת באחת השעות הקריטיות בתולדותיה. על הכף נצחון אסטרטגי או כשלון קולוסלי. רק ממשלה שמחויבת לאינטרס הישראלי יכולה להציל את מדינת ישראל מקטסטרופה. נתניהו יכול להוביל ממשלה כזו שתקדם את המתווה שלו לסיום המלחמה ואת החזון שלו לשינוי פני המזרח התיכון, ועל האולטימטום שהציב מר גנץ להיות מנותב לתכלית זו. עליו לדרוש מנתניהו להצהיר באופן בלתי משתמע לשתי פנים כי הממשלה בראשותו מחויבת לקדם את עסקת החטופים לפי מתווה נתניהו ואת העסקה האסטרטגית שעל השולחן. סירוב לעשות כן חייב לשלוח את כולנו לרחובות, לפני שיהיה מאוחר מדי.


להרחבה

·      קראו את הנוסח המלא של תוכנית ברית הביטחון האזורית

·      קראו וצפו בוובינר שקיימנו בנושא אפשרות להכנעת חמאס אחרי רפיח

·      האזינו לפודקאסט על האינטרס הישראלי, עם ד״ר רונית לוין-שנור

·      קראו את פרופ׳ אלי פודה: ״שלוש התפתחויות חשובות הפכו מדינה פלסטינית לבלתי נמנעת״ (12N, 7.6.24).

·      קראו את פרופ׳ אלי פודה: ״ישראל החמיצה את כינון היחסים עם סעודיה בעבר. החמצה נוספת עלולה לסתום את הגולל״ (הארץ, 28.5.24).

·      קראו את פרופ׳ אריה קצוביץ׳: ״נכבוש את רפיח - ואז נכריז על 'ניצחון מוחלט'?" (26.5.24).


רוצים לשמוע עוד על איך מבטיחים את ברית הבטחון האזורית? הנה רשימת האירועים שלנו בשבועיים הקרובים. מוזמנים מאוד להצטרף.

להרשמה לכל האירועים: https://forms.gle/oqPWRSWAbetqs2zp6

 

·      ״אסון או נצחון״ – הרצאה ושיח על האינטרס הישראלי, 13.6 בשעה 20:30, בזום.

·      זום באנגלית על האינטרס הישראלי, 9.6 בשעה 20:30

·      חוג בית בתל אביב (שכונת המשתלה), 10.6 בשעה 20:00

·      חוג בית בתקוע, 12.6 בשעה 21:00

·      חוג בית בנטף, 16.6 בשעה 20:00

·      חוג בית בכפר ויתקין, 18.6 בשעה 20:00

·      חוג בית ביבנה, 19.6 בשעה 20:00

·      חוג בית ברעננה, 20.6 בשעה 20:00

·      חוג בית בגן שומרון, 30.6 בשעה 20:00

·      מוזמנים לארח חוג בית אצלכם! אנא הרשמו בלינק.

 

 

הצטרפו לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי.ניוזלטר 26 07062024
.pdf
הורידו את PDF • 185KB

225 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page