top of page

קידום ברית בטחון אזורית עכשיו הוא השכפ״ץ של ישראל נגד ההליכים הבינלאומיים (#24, 26.5.24)

למרות ההסכמה הבינלאומית הרחבה שישראל יצאה למלחמת הגנה עצמית צודקת נגד חמאס ב-7.10.2023, מתנהלים כעת כנגד מדינת ישראל שני הליכים משפטיים במישור הבינלאומי בנוגע למלחמה ואופן ניהולה על ידי ממשלת ישראל. ההליך הראשון הוא בפני בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג (ICC), במסגרתו התבקשו השבוע צווי מעצר כנגד נתניהו וגלנט. ההליך השני הוא בפני בית הדין הבינלאומי לצדק (ICJ), במסגרתו ניתן השבוע צו המורה לישראל לעצור באופן מיידי כל פעילות צבאית ברפיח שעשויה להביא להשמדת העם הפלסטיני; להשאיר את מעבר רפיח פתוח לסיוע הומינטרי; ולדווח בתוך חודש על פעולותיה.

 

בעקבות הוצאת הצווים על ידי ה- ICJ מדינות שונות עשויות להפסיק משלוחי נשק או לפגוע בקשרים הכלכליים שלהן עם ישראל. כמו כן, מדינה שהיא צד להליך רשאית לפנות למועצת הבטחון של האו״ם בטענה שישראל מפרה את הצווים, ודרום אפריקה כבר הודיעה שתעשה כן. סעיף 94 למגילת האו״ם נותן למועצת הבטחון את הסמכות להטיל סנקציות כדי להבטיח שההוראות של ה-ICJ מתקיימות, סנקציות המחייבות את כל המדינות החברות באו״ם. צעדים אלו יכולים לכלול, בין השאר, סנקציות צבאיות וכלכליות כנגד מדינת ישראל וכן סנקציות אישיות-כלכליות כנגד בכירים בהנהגה האזרחית והצבאית של ישראל. במילים אחרות, יש סכנה שהחרב המשפטית תהפוך גם לחרב של ממש, כלכלית או צבאית, דבר שלא רק ימנע ממדינת ישראל להשיג את מטרות המלחמה – שחרור החטופים ומיטוט שלטון חמאס, אלא יעמיד את כולנו בסכנה גדולה.

 

הליכים אלה חושפים את ישראל להשלכות קשות בדרגות חומרה משתנות, ברמה האישית להנהגה הישראלית האזרחית והצבאית ולחיילי צה״ל, למעמדה של ישראל כמדינה לגיטימית בקרב משפחת העמים, ואף לבטחוננו וליכולתנו להגן על עצמנו מפני אויבינו.

 

לשמחתנו, יש פתרון מדיני למצב הבינלאומי הקשה והוא משרת את האינטרס הישראלי גם בהקשר של המלחמה בחמאס, חילופי האש המתמשכים בצפון ובטחונה של מדינת ישראל בכל מרחביה: פעולה מיידית של מדינת ישראל לקידום המהלך המדיני שעל הפרק – המגה-דיל שהנשיא ביידן הניח על השולחן. על היתרונות הבטחוניים של מהלך מדיני כזה עמדנו כבר פעמים רבות, ואלו כוללים, השגת מטרות המלחמה – החזרת החטופים והקמת שלטון פלסטיני מתון בגיבוי מדינות ערב, הסדרה בצפון, מעטפת ביטחונית רחבה של ארה"ב ומדינות האזור נגד איראן, ונורמליזציה עם סעודיה. קידום המהלך המדיני מהווה גם שכפ״צ כנגד הסיכונים שנובעים מהמהלכים המשפטיים כנגד ישראל.

 

לגבי ה-ICC: שני סעיפים בחוקת בית הדין הפלילי הבינלאומי, סעיף 16 וסעיף 53, רלוונטים כאן. סעיף 53 קובע שהמטרה העליונה של ה-ICC היא לקדם צדק, מטרה שכוללת, לפי הפרשנות המשפטית המקובלת, קידום שלום ופיוס בין מדינות. בדומה, סעיף 16 קובע שמועצת הבטחון, שמטרתה העקרונית היא לקדם את השלום והבטחון בעולם, יכולה להורות לבית הדין להשעות הליכים משפטיים. מכאן, שאם ההליכים הפליליים ב-ICC עלולים להפריע לתהליך שלום אזורי, התובע אמור למשוך את צווי המעצר, ואם לא יעשה זאת, ערכאת קדם המשפט יכולה להחליט שלא להיענות לבקשתו ולמנוע את הוצאת הצווים. כך נעשה בעבר, למשל, בהליכים שננקטו בהקשר של קולומביה. לבסוף, גם אם יוצאו צווי מעצר, מועצת הביטחון יכולה להורות על השעייתם אם הם פוגעים בהשגת שלום וביטחון.

לכן, אימוץ מתווה ביידן יעזור לישראל מול ה-ICC, וייצר הגנה על חיילי צה״ל מפני העמדה לדין פלילי בפני ה-ICC.

 

אימוץ מתווה ביידן יסייע לישראל גם מול ה-ICJ. כאמור מעבר לצעדים אינדבידואלים של מדינות, למועצת הבטחון הכוח להטיל סנקציות המחייבות את כל המדינות. התחייבות ישראלית לשיתוף פעולה עם המהלך האמריקאי תבטיח וטו אמריקאי על כל נסיון של מועצת הבטחון להטיל סנקציות על ישראל.

 

עצירת מחול השדים הבינלאומי נגד ישראל שרק הולך ומתעצם היא חיונית ואפשרית והדרך היא קידום מתווה הברית האזורית.

 

חשוב לציין, רוב גדול בציבור הישראלי תומך בעסקה אסטרטגית מהסוג שהנשיא ביידן מציע וגם בכנסת היה ויש עדיין רוב מובהק בעד מהלך מסוג זה. השאלה היחידה שצריכה להעסיק היום את הציבור הישראלי היא איך לגרום לכנסת ישראל לפעול למען האינטרס הישראלי. מושב הכנסת שנפתח לאחרונה יסתיים ב-28.7.2024. עדיין לא מאוחר מדי והזמן לפעול הוא עכשיו!


להרחבה

·      קראו את הנוסח המלא של תוכנית ברית הביטחון האזורית

·      צפו בהרצאה על האינטרס הישראלי – ברית הביטחון האזורית (23.5.2024)

·      צפו בוובינר על ההליכים בבית הדין הפלילי הבינלאומי וקראו את הניתוח שלנו

·      צפו בוובינר על האינטרסים המצריים, הישראליים ועל סוגיות מגדר אחרי ה-7.10 וקראו את הסיכום – עסקה תקרה בקהיר לא בקטאר

 

רוצים לשמוע עוד על איך מבטיחים את ברית הבטחון האזורית? הנה רשימת האירועים שלנו בשבועיים הקרובים. מוזמנים מאוד להצטרף.

להרשמה לכל האירועים: https://forms.gle/oqPWRSWAbetqs2zp6

 

·      ״אסון או נצחון״ – הרצאה ושיח על האינטרס הישראלי, 30.5 בשעה 20:30, בזום.

·      חוג בית בקרית טבעון, 27.5 בשעה 19:00

·      חוג בית בירושלים, 28.5 בשעה 20:30

·      חוג בית בנווה אילן, 29.5 בשעה 20:00

·      חוג בית במושב שקף, 29.5 בשעה 20:00

·      זום על תוכנית הברית האזורית, 30.5 בשעה 20:30

·      מוזמנים לארח חוג בית אצלכם! הרשמו בלינק.

 

הצטרפו לקבוצת העדכונים בווטסאפ שלנו. זה הלינק.

 

כולנו חייבים להלחם עכשיו על בטחון ישראל. האחריות מוטלת על כל אחת ואחד מאיתנו – אם אין אני לי מי לי ואם לא עכשיו אימתי.
ניוזלטר 24 26.5.2024
.pdf
הורידו את PDF • 185KB

 

153 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page